Zayıf bazik anyon değiştirici reçinelerin tutma kapasitelerinin incelenmesi
- Tez No: 3022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
- Ill - ÖZET Bu «çalışmada; süspansiyon yöntemiyle elde edilen ve monoklorometileter ile klorometillenen stiren - % 2DVB - MMA terpolimeırlerinin, diisopropil ve diisobutilaminler ile amin- lenraesinden elde edilen anyonik reçinelerin, iyon değiştirme özellikleri incelendi. Tutma kapasitesi, reçinedeki değişebilen iyonlarxn miktarını belirtmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle; aminlenmiş reçineler, klorür formuna dönüştürüle rek tutma kapasiteleri bulundu. Bulunan değerler, aminlenmiş terpolimerler için hesaplanmış azot miktarlarından gidilerek teorik olarak bulunan değerlere çok yakın bulundu. Reçinelerin asitlik ve bazlık kuvvetlerini saptamak için titrasyon eğrilerinden yararlanıldı. Reçinelerin asitle titrasyonm yapıldı, titrasyon sonunda primer veya sekonder- aminler ile aminlenmiş zayıf bazik anyonik reçineler için ka rakteristik titrasyon eğrileri elde edildi.
Özet (Çeviri)
- IV - SUMMARY In this study, the ion exchange ability of anionic resins, obtained via the suspension process and amination of stiren- % 2 DVB - MMA terpolymers, chloromethylated by mono- chloromethyleter, by diisopropylamine and diisobutylamines, have been investigated. The total capacity is too much important due to the determination quantity of ion exchangability in resins. There fore, aminated resins were transformed to the form of chloride, then the total capacity of the resins were obtained. The obtained values have been found out almost too close to the theoretically obtained values, which were taken from the quantity of nitrogen, calculated for aminated terpolymers. In order to set the acidity and the basidity properties of resins, titration curves were used as an aid. Titration of resins were carried out by acid, as a result of this titra tion, characteristic titration curves for poor basic anionic resins, aminated by the primary or the secondary amins, have been obtained.