Bor dozlarının kolza (Brassica napus L.)'nın tohum verimi ve bazı kalite özelliklerine etkisinin araştırılması
Effects of boron applications on seed yield and some quality characters of rapeseed (Brassica napus L.)
- Tez No: 420294
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, 2013-14 yetiştirme sezonunda Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü arazisinde bor uygulamasının kolzada (Brassica napus L.) tohum verimi ve bazı kalite özelliklerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada dört kolza çeşidi (Excalibur, Artoga, PR44W29, Karavel) kullanılmıştır. Araştırmada bor gübresi (%8 hacimli WP) bitkilere %50 çiçeklenme döneminde dekara 0, 100, 200, 300 ml gelecek şekilde püskürtme yöntemiyle uygulanmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada; bitki boyu, yan dal sayısı, ilk dal yüksekliği, harnup uzunluğu, bitki başına harnup sayısı, harnup başına tohum sayısı, bin dane ağırlığı, tohum verimi, yağ oranı, yağ verimi karakterleri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, bor dozlarının kolzada verim ve verim unsurlarına etkisi önemsiz olurken, çeşitler arasında verim ve verim özellikleri bakımından farklılıklar belirlenmiştir. Dal sayısına bor dozunun etkisi olumlu olup, en fazla dal sayısı ortalaması 300 ml/da bor dozu uygulamasından elde edilmiştir. Tohum sayısında çeşitler arasındaki fark önemli olup, en fazla tohum sayısı ortalaması PR44W29 çeşidinden elde edilmiş ortalamalar 19,463 ile 20,745 adet arasında değişmiştir. Tohum veriminde çeşitler arasındaki fark önemli olup, en fazla tohum verimi Artoga çeşidinden elde edilmiştir. Ortalamalar sırasıyla 282,675 ile 343,390 kg/da arasında değişmiştir. Bor dozunun harnup uzunluğu, tohum sayısı, bin dane ağırlığı, tohum verimi ve yağ verimine bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at the field of Tekirdag Viticulture Research Institute in 2013-14 growing seasons. The aim of this research was to determine of effects of boron application on seed yield and some quality traits of rapeseed. The four cultivars of rapeseed (Excalibur, Artoga, PR44W29, Karavel) were used as a material of this research. In this research different rates of boron fertilizer (control, 100, 200 and 300 ml/da) were investigated. The doses of boron fertilizer (%8 voliminous WP) were applied by spraying to plants %50 flowering stage. The research was conducted using a randomized complete block, split block design with four replicates. In this study were observed plant height, first branch height, branch number, capsule number, capsule length, the number of seeds per capsule, 1000 seed weight, seed yield, raw oil content and oil yield. According to the results of this research; boron fertilizing was no significant in term of yield and yield component of rapeseed, but diffirences among cultivars were significant in term of yield and yield traits. Branch number has showed positive effect with boron doses and highest branch number has obtained with 300 ml/da application. Differences among cultivars were significant in term of seeds per capsule and highest seeds per capsule has obtained PR44W29 cultivar, averages ranged from 19,463-20,745. Differences among cultivars were significant in term of seed yield and highest seed yield has obtained Artoga cultivar, averages ranged from 282.675-343,390 kg/da. Boron doses were no significant in term of capsule length, seeds per capsule, 1000 seed weight, seed yield and oil yield.