Bazı antineoplastik ilaçların DNA ile etkileşim modunun belirlenmesi ve elektrokimyasal genosensör geliştirilmesi
Determination of interaction mode between DNA and antineoplastic drugs and development of electrochemical genosensor
- Tez No: 420298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA KOYUNCU ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, antineoplastik özellik gösteren 5-Florourasil (5-FU) ve 2-Tiyourasil (2-TU) ilaçlarının tayini ve dsDNA ile etkileşiminin incelenmesi için elektrokimyasal bir genosensör geliştirildi. Bu amaçla ilk olarak, bromokrezol mor monomerinin (BCP) camsı karbon elektrot (GCE) yüzeyine elektrokimyasal olarak polimerizasyonu gerçekleştirildi. Hazırlanan modifiye elektrot GCE/P(BCP) olarak adlandırıldı. GC/P(BCP) elektrodun yüzey morfolojileri FT-IR-ATR, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak incelendi ve EDX analizi yapıldı. dsDNA, GC/P(BCP) elektrot yüzeyine immobilize edildi ve elde edilen elektrot GC/P(BCP)/dsDNA olarak adlandırıldı. Hazırlanan elektrotların elektron transfer özellikleri, elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ve dönüşümlü voltametri (CV) teknikleri ile çalışıldı. GC/P(BCP)/dsDNA elektrot kullanılarak ilgili ilaçların elektrokimyasal tayini yapıldı. Bunun için ilaç ile etkileşim öncesi ve sonrası dsDNA molekülündeki guanin yükseltgenme sinyallerindeki değişiklikler izlendi. 5-FU ilacı için doğrusal çalışma aralığı 1-50 mg L-1 olarak bulundu. 2-TU için ise doğrusal çalışma aralığı ise 0,1-50 mg L-1 olarak belirlendi. Muhtemel bozucu türlerin, guanin yükseltgenme sinyali üzerine etkileri incelendi. Son olarak söz konusu ilaçların farmasötik ve idrar numunelerinde tayinleri yapıldı ve geri kazanım değerleri hesaplandı. Yapılan çalışmalar sonucunda her iki ilacın da dsDNA'ya ağırlıklı olarak interkalasyon yoluyla bağlandığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, an electrochemical genosensor was preperad for determination of antineoplastic drugs 5-Fluorouracil (5-FU) and 2-Thiouracil (2-TU) and interaction modes between dsDNA and drugs were investigated. For his purpose, bromocresol purple (BCP) monomer was electrochemically coated on the suface of the glassy carbon electrode (GCE). The surface characterization of GCE/P(BCP) was investigated via FT-IR-ATR, Scanning electron microscope (SEM) and EDX analysis was conducted. dsDNA was immobilized on to GC/P(BCP) electrode and proposed electrode was called as GCE/P(BCP)/dsDNA. The electron transfer properties of prepared electrodes were studied by using electrochemical impedance spectroscopy (EIS) ve cyclic voltammetry techniques (CV). The electrochemical determination of drugs were carried out using GC/P(BCP)/dsDNA electrode via monitoring of guanine signal. The linear working range for 5-FU was determined as 1-50 mg L-1. For 2-TU, the linear working range was 0,1-50 mg L-1. The effects of current interference species on the oxidation guanine signal were studied. Finally, analytical applicability of the prepared genosensor was investigated and the recovery values (%) were calculated. It can be concluded that both of drugs can bind to dsDNA with intercalation binding mode.