Trakya bölgesinde yetiştirilen siyah alaca süt sığırlarında döl ve süt verimlerinin bazı sistematik faktörler açısından değerlendirilmesi
The genetic parameter estimates of holstein dairy cattles raised in Trakya region
- Tez No: 420350
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA TUNCAY TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmada, Trakya Bölgesinde (Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ) yetiştiriciliği yapılmakta olan Siyah Alaca ırkı süt sığırlarının döl ve süt verim kayıtları değerlendirilmiştir. Bu amaçla Bölgedeki Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne bağlı işletmelerden veriler alınmıştır. Bölgede yetiştiriciliği yapılan 296775 baş hayvana ait 677289 verim kaydı değerlendirilmiştir. Döl verim özelliklerinden ilkine damızlıkta kullanma yaşı (İDKY), ilkine Buzağılama yaşı (İBY), buzağılama aralığı (BA), servis periyodu (SP) ve gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS), Süt verim özelliklerinden laktasyon süresi (LS), laktasyon süt verimi (LSV), 305 gün süt verimi (305 GSV) ve kuruda kalma süresi (KKS) üzerinde durulmuştur. Söz konusu özelliklere etki ettiği düşünülen laktasyon sırası, mevsim, ilin etkisi ve buzağılama yılının etkileri ve özellikler arasındaki ilişkiler (fenotipik korelasyonlar) araştırılmıştır. Döl verim özelliklerine İDKY, İBY, BA, SP ve GBTS ilişkin tanımlayıcı istatistikler sırasıyla 17,64±0,01; 28,22±0,01; 421,71±0,12; 92,56±0,06 ve 1,45±0,01 olarak bulunmuştur. Süt verim özelliklerine LS, LSV, 305 GSV ve KKS ilişkin tanımlayıcı istatistikler sırasıyla 358,17±0,12; 6978,60±9,53; 5755,38±4,54 ve 56,34±0,02 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Holstein Dairy Cattles' fertility and milk yield records Raised in Trakya Region (Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ) were evaluated. For this purpose, the related data taken from Cattle Breeders Association in the region. 677289 yield recording belong to the 296775 cattle taken into consideration. From the fertility characteristics; the age of first use in breeding, the age of first breeding, calving interval, service period, and the number of pregnancies per insemination; from the milk yield traits; lactation period, lactation milk yield, 305 day milk yield and dry period were focused on. These features are thought to act in lactation sequence, seasons, provincial effect and the effects of calving year and the relationship between characteristics (phenotypic correlations) have been investigated. Introductory statistics related to fertility characteristics (the age of first use in breeding, the age of first breeding, calving interval, service period, and the number of pregnancies per insemination) were found to be 17,64±0,01; 28,22±0,01; 421,71±0,12; 92,56±0,06 and 1,45±0,01 respectively. Introductory statistics related to milk yield traits; (lactation period, lactation milk yield, 305 day milk yield and dry period) were found to be 358,17±0,12; 6978,60±9,53; 5755,38±4,54 ve 56,34±0,02 respectively.