Soğuk pres yağlar ilave edilerek üretilen fermente sucukların fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physicochemical properties of fermented sausages produced by adding cold pressed oils
- Tez No: 420351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT GEÇGEL, PROF. DR. İSMAİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsan yaşamında sağlıklı beslenmenin önemi, yiyeceklerin hastalıkları önlemede, iyileştirmede ve sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin ortaya çıkmasıyla artmıştır. Sucuk, Türkiye'de fermente et ürünü denildiğinde ilk aklımıza gelen et ürünümüz olup sığır ya da manda eti, sığır yağı, koyun kuyruk yağı, tuz, şeker, nitrit, nitrat ve baharat (kimyon, karabiber, kırmızıbiber vb.) karışımının doğal veya yapay kılıflara doldurulup, olgunlaştırılmasıyla elde edilen geleneksel bir et ürünümüzdür. Diğer yandan yüksek oranda doymuş hayvansal yağ içeriği nedeniyle özellikle bazı kanser türleri ve kardiyovasküler hastalıklar riskini arttırdığı ileri sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı geleneksel bir et ürünümüz olan sucuğun doku ve lezzet gibi özelliklerinin farklı yağ seviyelerine göre değişip sağlık açısından fonksiyonel bir ürün haline getirilmesidir. Bu çalışmada soğuk pres tekniği ile elde edilen farklı bitkisel yağların (ceviz, fındık, aspir ve zeytin), farklı yağ oranları (%10, %20 ve %30) ilavesinin geleneksel Türk tipi sucuklardaki yağ, protein, kül, nem ve karbonhidrat oranları ile pişme ve ağırlık kayıpları, tekstür, renk, pH, peroksit ve % asitlik değerleri olan fizikokimyasal ve duyusal özellikler üzerine etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, sucuklarda nem % 19,41-22,78, kül % 8,27-9,12, protein % 44,51-47,69, yağ % 18,87-23,45, ağırlık kayıpları 139-275 g, tekstür 8,74-14,68 kgf, pH 5,46-5,85, hunter L 21,26-25,03, hunter a 4,85-6,69, hunter b 3,9-5,61 arasındaki değerlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of healthy foods has increased with its positive effects on health and preventing diseases. Fermented sausage is the first meat product that comes to mind concerning the fermented products in Turkey. Fermented sausage is a traditional product that produced by filling cattle or mandate meat, neat's fat, sheep tail fat, salt, sugar, nitrite, nitrate and spices (cumin, pepper, red pepper etc.) mix in the natural or artificial covers and then left to ripening. However, it has been propounded that fermented sausage increased the risk of getting cancer and cardiovascular diseases because of containing high amounts of saturated fatty acid. The purpose of this study is to make fermented sausage a healthier functional product by changing its oil composition. Cold pressed herbal oils (walnut, safflower and olive) at different amounts (10%, 20% and 30%) was added to investigate physicochemical and sensory properties of Turkish fermented sausage by determining oil, protein, ash and carbohydrate contents of the sausages and weight loss, texture, color, pH, peroxide and % acidity levels of the sausages. This study showed that produced fermented sausages had 19.41-22.78% moisture, 8.27-9.12% ash, 44.51-47.69% protein and 18.87-23.45% oil content, 139-275 g weight loss, 8.74-14.68 kgf texture, 5.46-5.85 pH, 21.26-25.03 hunter L, 4.85-4.69 hunter a, 3.9-5.61 hunter b values.