Tekirdağ ilinde farklı işletme büyüklüklerinde yetiştirilen siyah alaca süt sığırlarının dölve süt verim özelliklerinin belirlenmesi
Fertility and milk yield traits in holstein cattle genetic parameter estimates in Tekirdağ
- Tez No: 420349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA TUNCAY TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmada, Tekirdağ İlinde yetiştiriciliği yapılmakta olan Siyah Alaca süt sığırlarının döl ve süt verim kayıtları değerlendirilmiştir. Bu amaçla Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne bağlı işletmelerden veriler alınmıştır. Tekirdağ İlinde yetiştiriciliği yapılan 12525 işletmede mevcut 63255 baş hayvana ait 151456 verim kaydı değerlendirmeye alınmıştır. Döl verim özelliklerinden ilkine damızlıkta kullanma yaşı (İDKY), ilkine Buzağılama yaşı (İBY), buzağılama aralığı (BA), servis periyodu (SP) ve gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS), süt verim özelliklerinden laktasyon süresi (LS), laktasyon süt verimi (LSV), 305 gün süt verimi (305 GSV) ve kuruda kalma süresi (KKS) üzerinde durulmuştur. Söz konusu özelliklere etki ettiği düşünülen laktasyon sırası, mevsim, işletme büyüklüğü ve buzağılama yılının etkileri ve özellikler arasındaki ilişkiler (fenotipik korelasyonlar) araştırılmıştır. Döl verim özelliklerinden İDKY, İBY, BA, SP ve GBTS'na ilişkin tanımlayıcı istatistikler sırasıyla 17,40±0,01; 28,07±0,01; 421,80±0,27; 93,55±0,12 ve 1,45±0,01 bulunmuştur. Süt verim özelliklerinden LS, LSV, 305 GSV ve KKS ilişkin tanımlayıcı istatistikler sırasıyla 360,33±0,25; 6610,29±14,37; 5630,12±9,34 ve 57,63±0,05 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, Holstein dairy cattle that are being farmed in the province of Tekirdag fertility and milk yield records analyzed. For this purpose, the data from the enterprises affiliated to tekirdag cattle breeders Union were taken. The cultivation in the province of Tekirdağ business available in 12525, the head of animal 63255, 151456 record yield have been taken into consideration. Properties the yield from the heifers at first breeding age (HFBA), age at first calving (AFC), calving interval (CI), service period (DP) and the number of insemination per pregnancy (NCS) focuses on. The duration of lactation milk yield (LL) lactation milk yield (LMY), 305-day milk yield (305 dMY) and dry periods (DP) focuses on. That has an impact on the aforementioned properties considered during lactation, seasons of calving year effects, and the relationships between business size and the properties (phenotypic correlations) were investigated. The yield characteristics for HFBA, AFC, CI, DP, and introductory statistics regarding the NCS, respectively 17,40±0,01; 28,07±0,01; 421,80±0,27; 93,55±0,12 and 1,45±0,01. Milk yield on the LL, LMY, 305 dMY, DP handle a relationship, respectively 360,33±0,25; 6610,29±14,37; 5630,12±9,34 and 57,63±0.05 are found to be.