Yıldız ve genç güreşçilerin psiko-sosyal problemleri ve depresyon seviyelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 42037
  2. Yazar: YUSUF ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
182 ÖZET Bu araştırmada, yıldız ve genç güreşçilerin problem alanları, ruh sağlığı düzeyleri ve depresyon seviyeleri incelenmiştir. Araştırma ömeklemi, ülkemizde milli olmuş veya en az milli takım aday kadrolarına çağrılmış yıldız ve genç serbest ve greko-romen güreşçilerle sınırlıdır. Araştırmaya katlan güreşçi sayısı 160 tanedir. Bunlardan 40 tanesi 17-18 yaş serbest, 40 tanesi 15-16 yaş serbest, 40 tanesi 17-18 yaş greko-romen, 40 tanesi 15-16 yaş greko romen, 49 tanesi milli, 1 1 1 tanesi aday kadroya çağrılmış, 25 greko-romen milli, 24 tane serbest milli güreşçiden oluşmuştur. Araştırmamızın temel problemi, yıldız ve genç güreşçilerin psiko-sosyal problemleri ve depresyon seviylerinin incelenmesidir. Yıldız ve genç güreşçilerin, en yüksek ortalamaya sahip problem alanları, istikbal- meslek-tahsil ve mali durum, yaşam durumudur. En az problemli oldukları, beden sağlık gelişimi ve sosyal boş zaman faaliyetleri olarak tesbit edilmiştir. Diğer problem alanları, stil, yaş ve millilik durumuna göre, küçük değişikliklerle ortalarda seyretmektedir. Yine, yapılan testler sonucu güreşçi gruplarının, ruh sağlığı boyutlarıyla ilgili en çok problemleri yetsizlik duygusundan kurtuluş ve duygusal istikrarsızlıktan kurtuluş olarak bulunmuştur. En az problemli oldukları ruh sağlığı boyutları ise, isanlara katılış, yaşam görüşü ve amaçlara uygunluğu olarak tesbit edilmiştir. Yıldız ve genç güreşçilerirî>(normal düzeylerde bulunmuştur. Grupların en yüksek depresyon seviyesi (12,625), en düşük depresyon seviyesi (12,000) olarak tesbit edilmiştir. Güreşçi grupları arasında yapılan problem durumlarına ait -t testi sonuçlarında, stil, yaş ve millilik durumuna göre, küçük değişiklikler görülmüştür. Yine, ruh sağlığı karşüaşürlmalannda da, küçük değişiklikler elde edilmiştir. Serbest ve greko-romen güreşçilerin, problem alanları, ruh sağlığı düzeyleri arası ilişkilerde, ruh sağlığı olumsuzluklar boyutları problemlerinin biri azaldıkça, diğerlerinin azaldığı görülmüştür. En önemli ilişki ise, istikbal-meslek-tahsil ve mali durum problemleri azaldıkça, diğer bütün ruh sağlığı, depresyon ve problem alanlarındaki zorluklarının da azaldığı görülmüştür. Bu bağlamda, güreşçiler için en önemli problemler, istikbal-meslek-tahsil, mali durum ve yetersizlik duygusundan kurtuluş olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
183 SUMMARY In this study, problematic areas, psycholosiz state of the souland the level of depression of junior and seniour wrestlers have been searched. Samples used in this study have been limited to the number of those who have been in the national team of our country of the class of both free style and greko-romen. The number of the wrestler sampled in the study is 160. Forty of them are 17 to 18 age group in free style, 40 of the rest of them are 15 to 16 age group in free style, 40 of them are 1 7 to 18 age in greko-romen style, 40 of them are again 1 5 to 16 age group in greko- romen style, 49 are national team wrestlers, 111 have been national for the national team, 25 are greko-romen nationalteam wrestlers and the rest consists of 24 free-style national team wrestlers. The fundemental problem of research was analyse the psycho-social problems related to the depression levelof the junior high wrestlers. In the research, what most important to the junior and junior high wrestlers was actually considered to be would-be promotion, career, education, favorite financial condition and high life standarts. It has indeed observed that the least difficult things for them were pyscial health and social recreational activities. It has also been observed that their interests in style, age and how many times they have been in the national team varied slightly. In the results of the tests given recently, what has been found out was to feeling of how to get rid of the inferiority complex and unsteadiness experienced in sendimental state of their mind. It has also been observedthat they seem to have had no problem in thescobe of the psychological state related to social-get togethers, life vision and relativesness to the goals. Depression level of the junior and the junior high wrestlers has been around the normal level. The highest level of their depression level has been found to be 12.625 and the lowest level 12.000.184 In the result of the -t test plotted to the groups of wrestlers, little variation has been observed in their style, age and frequency of their being national team wrestler. Again, what has been obtained in the research was little variation found in the comparisons made between one-anothers' state of mind. Among problemmatic areas of free and greko-romen wrestlers, their soul health level and depression level, when one of problems of soul health negativeness fell, another points were also seen to have fallen. The most important interest is that when promotion - career - education and financial condition problems fell the difficulties in all the other soul health depression and problematic areas were obtained to have fallen. So the most important problem for the wrestlers is promotion, career, education and financial condition.