Thermal elastic-plastic stress analysis of composite laminated plates
Tabakalı kompozit plaklarda ısıl elastik-plastik gerilme analizi
- Tez No: 119698
- Danışmanlar: PROF.DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
n ÖZET Kompozit malzemeler, her biri farklı özelliklere sahip birden fazla malzemenin bir araya getirilerek şekillenmesiyle oluşan malzemelerdir. Kompozit malzemeler ağırlık, mukavemet, yüksek sertlik oram, ısıl özellikler, korozyon direnci, sürtünme direnci, yorulma ömrü gibi üstün özelliklere sahip olduklarından birçok yapısal uygulamalarda yaygın olarak kullanılırlar. Bundan dolayı şimdiye kadar birçok üretim teknikleri geliştirilmiştir. Burada amaç genellikle düşük yoğunluk ile mukavim malzeme elde etmektir. Metal fiber-metal matris plaklar yumuşak matris ve sert, mukavemetli fiberlerden oluşurlar. Fiberin mukavemet ve sertliği ile matrisin hafifliği yeni bir süper özellikli malzemenin oluşmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, plak kalınlığı boyunca sabit sıcaklık değişimi altındaki basit destekli antisimetrik çapraz takviyeli [0°/90°]2 ve açılı takviyeli [30°/-30°]2, [45°/- 45°]2, [600/-60°]2, [15°/-15°]2, [15°/-30°]2, [15%45°]2, [15°/-60°]2 alüminyum metal- matrisli tabakalı kompozit plakların ısıl elastik-plastik gerilme analizi üzerine bir çalışma yapılmıştır. Plaklar antisimetrik şekilde dört tabakalı olarak birleştirilrnişlerdir. Çözüm için özel bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Plastik ve artık gerilmeler çapraz takviyeli ve açılı takviyeli antisimetrik plaklarda küçük deformasyonlar için belirlenmiştir. Elastik kısmın çözümünde klasik tabaka teorisi kullanılmıştır. Elastik-plastik çözüm içinde Tsai-Hill akma kriteri kullanılmıştır. Çapraz takviyeli ve açılı takviyeli tabakalı plakların ideal plastik ve lineer sertleşebilen malzeme özelliklerine sahip oldukları kabul edilmiştir. Plastik akıma ve artık gerilmeler gerilme artırma metodu kullanılarak bulunmuştur. Ayrıca tabaka özelliklerinin sıcaklık artışı ile değişmediği kabul edilmiştir. En sonunda bulunan sonuçlar tablolarda gösterilmiştir. VCYCKStKÖĞfcrrfMKUltfU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Composite materials are those formed by combining more than one bonded material, each with different structural properties. Since composite materials have the ability to tailor many properties, such as a high ratio of stiffness to weight, strength, thermal properties, corrosion resistance, wear resistance, fatigue life, they have been extensively used in many structural applications. Therefore, many manufacturing techniques have been developed recently. The aim is usually to obtain stronger, suffer materials with lower density. Metal fiber-metal matrix plates consist of a low ductile, usually low strong metal matrix and elastic or ductile and strong metal fibres. The strength and the stiffness of the fiber and the ductility of the matrix provide a new material with superior properties. In this study, thermal elastic-plastic stress analysis is carried out on simply supported antisymmetric cross-ply [0°/90°]2 and angle-ply [30°/-30°]2, [45°/-45°]2, [600/-60°]2, [15°/-150]2, [15%30°]2, [15°/-45°]2, [15°/-60°]2 aluminium metal-matrix laminated plates under the constant temperature change through the thickness of plates. The plates are composed of four orthotropic layers bonded antisymmetrically. In the solutions, a special computer program has been employed. Plastic and residual stresses are determined in the antisymmetric cross-ply and angle-ply laminated plates for small deformations. In the solution of the elastic part, classical laminated theory has been used. For the elastic-plastic solution, the Tsai-Hill Theory is used a yield criterion. Cross-ply and angle-ply laminated plates are evaluated for elastic-perfectly plastic and lineer strain hardening material properties. For those laminated plates, residual stresses and plastic flow are obtained by using incremental stress method. Additionally, it is assumed that the lamina properties do not change over the temperature range. Finally, results obtained are presented in tables.