Secure electronic exam
Güvenli elektronik sınav
  1. Tez No: 420425
  2. Yazar: LÜTFÜ TARKAN ÖLÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANAKSOY, YRD. DOÇ. DR. SEDAT AKLEYLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son zamanlarda bilgi teknolojisindeki gelişmeler ile, bilgisayarlar ve mobil cihazlar günlük hayatta önemli bir rol almıştır. Eğitim alanı da bu gelişmelerden etkilenmiş, sonuç olarak elektronik öğrenme (e-öğrenme) konuları popüler olmuştur. E-öğrenme alanındaki gelişmeler ile, öğrenciler kitaplar yerine bilgisayarlar kullanarak dokümanlara erişim olanağına sahip olmuşlardır. Bu durum, öğretmenlerin sınavları elektronik ortamda yapmasını sağlamıştır. Eğitimdeki güvenilir ölçme için bilgi güvenliği konseptleri sağlanmalıdır. Bazı adaylar, sınav sorularına sınavdan önce erişmek veya sonuçları sınav esnasında veya sonrasında değiştirmek gibi yasadışı yolları kullanmaktadırlar. Bunları önlemek için, kriptografi elektronik sınavda büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla güvenli elektronik sınav, e-öğrenme güvenliğinin en önemli ve en zor kısmıdır. Bu tezde, ilk olarak kimlik denetimi, anonimlik, gizlilik ve hassas verilerin uzun süreli gizliliğini sağlayan bir model vereceğiz. Bu model, kimlik denetimi için kimlik tabanlı kripto sistem, veri düzenlemesi için sterilize edilmiş imzalama şemaları ve uzun süreli gizlilik için doğrulanabilir gizlilik paylaşım şeması kullanmaktadır. Sterilize edilmiş imzalama ve kimlik tabanlı kripto sistem ile birleştirilmiş özgün bir güvenli elektronik sınav modeli önerilecektir. Modelin bütün parçaları analiz edilerek derinlemesine ele alınacaktır. Daha sonra, önerilen modelin güvenlik analizi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the recent developments in information technology, computers and mobile devices have an important role in daily life. The field of education are also affected by these developments, as a result electronic learning (e-learning) subject becomes popular. By the developments in e-learning area, students are now able to reach their documents using computers instead of books. This situation provides teachers to perform exams in digital environments. Information security concepts in an exam should be satisfied in order to get reliable evaluation in education. Some of the candidates can use illegal ways to reach exam questions before exam or change their scores during or after exam. To prevent these, cryptography plays an essential role in electronic exam. Therefore, a secure electronic exam is one of the most vital and difficult part in e-learning security. In this thesis, we first give a model satisfying authenticity, anonymity, secrecy and long term confidentiality on sensitive data. The model is using ID-Based cryptosystems for authentication, sanitizable signature schemes for data editing and verifiable secret sharing schemes for long term confidentiality issues. A novel secure electronic exam approach is proposed by combining sanitizable signature and ID-Based cryptography. Then, security analysis of the proposed model is discussed.