Assessment of Solvency II requirements for Turkish insurance market
Türk sigortacılık sektörü için Solvency II gerekliliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 420426
  2. Yazar: MEHMET HÖBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Solvency II Avrupa Birliği ülkeleri için 1 Ocak 2016 itibarıyla yürürlüğe giren yeni sermaye rejimidir. Sermaye hesaplamasında yeni metodlar getiren Solvency II, önceki sermaye rejimi olan Solvency I'e göre önemli değişiklikler getirmiştir. Değişik risklerin hesabı için alt modüllerin yer aldığı standart formülün yanında Solvency II şirketlere sermaye yeterliliğinin hesabında kendi kısmi veya tam içsel modellerini de kullanma imkanı vermektedir. Son zamanlarda Türk sigorta sektöründe de tartışılmakta olan bir yöntem olması nedeniyle, bu çalışma Solvency II'nin Türk sigorta şirketlerine etkisini, gerçek şirket verileri kullanılarak bulunan standart formül ve içsel model sonuçlarını karşılaştırarak analiz etmektedir. Ç alışma değişik büyüklükteki üç şirket için standart formül ve içsel model kullanılarak hayat dışı prim ve rezerv risk hesabına odaklanmaktadır. Solvency II bütün branşlar için prim ve rezerv riskinin lognormal dağıldığını ve doğrusal korelasyona sahip olduğunu varsaymakta ve branşların risklerini önceden belirlenmiş olan korelasyon katsayıları kullanarak toplulaştırmaktadır. Şirketlere kendi gerçek verilerini kullanarak oluşturdukları içsel model ve parametreleri de kullanarak sermaye yeterliliklerini hesaplama izni verildi ğinden, branşların arasındaki bağımlılığı modellemek için copulalar aracılığıyla toplulaştırılmış riskler için sermaye yeterliliği hesabı riske maruz değer yöntemi ve Monte Carlo simulasyonu kullanılarak yapılmıştır. Önerilen yöntem kara araçları sorumluluk (trafik) ve kara araçları (kasko) branşlarının 2009-2015 yılları verilerine uygulanmıştır. İçsel model kullanılarak bulunan sermaye gerekliliği tutarları değişik büyüklükteki üç şirket ve sektörün geri kalanı için Solvency II standart formül sonuçlarıyla büyüklüklerine göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Solvency II is the new capital regime being in force as of January 2016 in European Union (EU). It has brought profound changes to the previous one, namely Solvency I, by introducing new methods for the calculation of solvency capital requirement (SCR) of insurance and reinsurance companies. Besides the standard formula which is composed of sub-modules for the calculation of different risks, insurance companies are also allowed to use their partial or full internal models for the calculation of SCR. Since being also discussed recently in Turkish insurance market, this study analyzes the impact of Solvency II to Turkish insurance companies by comparing the standard formula and internal model results based on real data using copulas. The study focuses on non-life premium and reserve risk calculation using both the standard formula and the internal model for three insurance companies of different sizes. Solvency II assumes that the premium and reserve risks for all segments are lognormal distributed and linearly correlated and aggregates the risks for the segments using predetermined correlation coefficients. Since companies are also allowed to use internal models and parameters based on their real data for the calculation of SCR, we used copulas to model the dependence between segments and calculate the SCR for the aggregated risks using Value-at-Risk (VaR) and Monte Carlo simulation. The proposed methodology is applied to motor vehicle liability (MTPL) and other motor (motor) segments' data over the years 2009-2015. vii The internal model results for SCR are then compared for the three companies and the rest of the insurance sector with the results of Solvency II standard formula with respect to their size and the current Turkish solvency capital regime.