İnternet gazeteciliğinde haber etiği misenformasyon ve dezenformasyon
Ethics of news, misinformation and disinformation in the online journalism
- Tez No: 420427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI NAKİLCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada internet gazeteciliğinde haber etiği, misenformasyon ve dezenformasyonun kapsamı ve etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla veri toplamada literatür taramasının yanı sıra içerik analizi, muhakeme, karşılaştırma, tümdengelim ve tümevarım tekniklerinden yararlanılmıştır. 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan internet olgusu, kitle iletişim araçlarında önemli değişimler yaşanmasına neden olmuştur. Özellikle dünya ile aynı anda bilgi, haber ve görüntü paylaşma olanağı sunan bu teknoloji, habercilik sektörü için önemli bir araç haline gelmiştir. İnternet, kullanıcılarına bireysel veya kurumsal özelliklerine uygun haber yayını yapmayı da olanaklı hale getirmiştir. Hem yazılı basının hem de görsel basının özelliklerini barındırması nedeniyle yeni medya uygulamasından biri olan internet gazeteciliği ortaya çıkmıştır. Henüz yeni bir çalışma alanı olması açısından farklı bir yapı ve anlayışa sahip olan internet gazeteciliğinin geleneksel medyanın yerini alabilmesi için şeffaf, doğruluğu kesin, dilinin özenli, tarafsız ve kurumsal bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Ayrıca bilgiler dezenformasyona uğramadan kullanıcılara ulaştırılabilmelidir. Çevrimiçi ortamdan beslenen ve şekillenen internet gazeteciliği, kaynağı belirsiz haberler, doğruluğu kesin olmayan bilgiler, içeriği değiştirilmiş asılsız haberler gibi yeni sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, modern iletişimin vazgeçilmez alanı olan internet gazeteciliğinde karşılaşılan etik sorunlar, misenformasyon ve dezenformasyon kavramları ve bunlarla bağlantılı haber örneklerini incelemeye ve bunların internet gazeteciliğine etkisini ölçmeye çalışmaktır. Literatür taraması yapılırken, misenformasyon ve dezenformasyon kavramlarının tanımı ve içeriği ile ilgili olarak ülkemizde sınırlı sayıda çalışmanın yapılmış olması bir kısıtlılık olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to survey the effects and coverage of the news ethics, misinformation and disinformation on the online journalism. As well as analysis of the literature, it has benefited from reasoning, reference, deduction and induction techniques in data collection for this purpose. Having emerged through the end of the 20th century, Internet has led a series of significant changes in the mass media. This technology, providing broad opportunites such as simultaneous exchange of information, news and images with the world, has become an important tool for journalism sector. Internet has also made it possible for users to customize their own newscast depending on their individual or institutional preferences. Having the characteristics of both press and broadcast media enabled to reveal internet journalism, a new applicaiton of mass media. Having a different structure and understanding compared to traditional media, online journalism should have a transparent, confirmed, objective and institutional structure and an attentive language and it should ensure that users, receive the information without disinformation. Online journalism which nourishes and shapes with online media, brings along new issues such as unconfirmed information and unfounded news with altered content. The aim of this study is to focus on ethical issues faced in online journalism, the concepts of misinformation and disinformation and the methods used in them. Another aim of this study is to emphasize on the examples of misinformation and disinformation in news and their effect on digital journalism. One of the difficulties faced in literature search was that the studies on definition and context of misinformation and disinformation concept were limited in their number.