Öğretim elemanlarının uzaktan eğitime bakış açıları ve hazırbulunuşlukları: Ordu Üniversitesi örneği
The viewpoints and readiness of academicians to the distance education: The case of Ordu University
  1. Tez No: 420438
  2. Yazar: TEVFİK FİKRET KOLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Ordu Üniversitesinde görev yapmakta olan öğretim elemanlarının uzaktan eğitim hizmetleri ve genel anlamda uzaktan eğitim değerlendirmeleriyle ilgili olarak betimsel nitelik taşıyan tarama modeli kullanılarak görüşleri alınmıştır. Öğretim elemanlarının, uzaktan eğitim bilgileri, uzaktan eğitim deneyimleri, uzaktan eğitime bakış açıları, uzaktan eğitim yapısına hazır olup olmadıkları ve uzaktan eğitim yapısına sağlayacakları katkıların ne olduğuyla ilgili soruların yanıtı çalışmamızın konusunu kapsamaktadır. Öğretim elemanlarının uzaktan eğitim yapılarıyla ilgili olarak görüşlerinin bilinmesi, uzaktan eğitimle ilgili sürecin planlanması, geli ştirilmesi ve yürütülmesinde etkili olacağı gibi literatüre de katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Araştırma kapsamında Ordu Üniversitesi bünyesinde görevli 640 öğretim elemanının tamamına e-posta yoluyla ulaşılarak geliştirilmiş olan anket uygulamasına çevrimiçi olarak katılımları sağlanmıştır. Anket belirli bir süre sistemde bekletilmiş ve %28,4'lük bir oranla toplamda 182 öğretim elemanının gönüllü olarak katılımı sağlanmıştır. Çalışma kapsamında verilerin dağılımları, çizelgeler oluşturularak her soru için ayrı ayrı raporlanmış, bölümler değişik yönleriyle analiz edilmiştir. Hesaplama, analiz, tablo ve grafiksel gösterimlerde SPSS 22 ve Excel 2013 paket programları kullanılmıştır. Yapılmış olan analizler neticesinde, öğretim elemanlarının uzaktan eğitim yapısından haberdar olduğu ancak herhangi bir deneyimleri olmadığı sonucuna varılmıştır. Uzaktan eğitime bakış açılarıyla ilgili olarak katılıyorum ve katılmıyorum şeklinde yanıtlar olduğu gibi sorularda daha çok kararsızım şeklindeki yanıtlar ağırlıkta olmuştur. Öğretim elemanlarının harmanlanmış bir şekilde uzaktan eğitimi desteklediği, kendilerine uzaktan eğitimle ilgili detaylı seminerlerin verilmesi durumunda daha büyük oranla uzaktan eğitime bakış açılarının gelişeceği beklenmektedir. Uzaktan eğitimle ilgili teoride bilgi sahibi olup, uygulama detaylarıyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkları için hazırbulunuşlukla ilgili verilen sorularda da yanıt olarak kararsızlık görülmüştür. Anketteki tüm bölümlerle ilgili olarak öğretim elemanlarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği de çalışmada mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In the study, the ideas about services and evaluations of the distance training of the academic staff at Ordu University have been received by using scanning model on the descriptive base. The answer to the questions about knowledge, experience, outlook of distance education of the lecturers and whether they re ready for the distance education and what they can contribute to the distance education structure include the topic of the study. It is thought that the obtaining of the ideas of the lecturers on the distance education structures can be effective in planing, improving and performing of the distance education and contribute to the literature as well. In the scope of the research, All of 640 lecturers on duty at Ordu University have ben reached through e-mail and their participation to the survey has been provided on line. The survep has been kept for some time and %28,4, totally 182 lecturers have voluntarily answered the survey. In the content of the study, the range of data has been reported for each question and the sections have been analized in different ways. SPPSS 22 and Excel 2013 packet programmes have been used in calculating, analysing, and tables and graphical displays. Athe end of the analysis conducted in the framework the study, The result is that the academic staff has already heard of the distance education but they have not had enough experience. The answers '' I agree or I don't agree '' in the view of the distance education are available but most of the answers are of '' I am pessimistic''. In the study it has pointed out that the majority of the lecturers support the distance training. Provided that they are to be informed about the distance education, their point of view of the distance education will develop positively. Even if they have enough theoratic knowledge they are not ready to apply the knowledge into practice, which leads to hesitation with the answers about availability. Whether the academic staff displaces differences according to their demographic features is also available in the study.