DNA barkotlama metodunun, su keneleri (Acari, Hydrachnidia) türlerinde uygulanması
DNA barcoding method's application on the water mites (Acari, Hydrach-nidia) species
- Tez No: 420439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, Karamık Gölünden toplanan su kenesi türleri; Hydrachna globosa, Hydryphantes dispar, Georgella helvetica ve Hydrodroma despiciens'te DNA barkodlama yöntemi kullanılmıştır. Her bir örnekten gDNA izole edilmiş ve 28S rDNA gen bölgesi çoğaltılmıştır. MEGA6 paket programı kullanılarak bu su keneleri için moleküler düzeyde analiz yapılmıştır. Her bir türe ait analizler morfolojik temelli sınıflandırmanın doğruluğunu göstermiştir. Bu çalışma Hydryphantes dispar, Georgella helvetica ve Hydrodroma despiciens türleri için bir ilktir.
Özet (Çeviri)
In this research, DNA barcoding method is used on Hydrachna globosa, Hydryphantes dispar, Georgella helvetica and Hydrodroma despiciens water mites collected from Karamık Lake. gDNA was extracted from individual specimens and 28S rDMA gene region was amplified. At the molecular level analysis was performed for this water mites using MEGA6 software. Each species has shown the accuracy of the classification based on analysis of morphological. This study is first for Hydryphantes dispar, Georgella helvetica and Hydrodroma despiciens.