Ardahan ili andezit-bazaltik kırmataş agregaların beton yapımında kullanılabilirliğinin araştırılması
Research on availability of crushed andesite-basalt rock aggregates in Ardahan province for concrete production
  1. Tez No: 420482
  2. Yazar: HAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Ardahan ili Merkez ilçesinde kırmataş agrega gereksiniminin önemli kısmını karşılayan agrega ocağından elde edilen agregaların, beton yapımına uygunluğu araştırılmıştır. Bu amaçla seçilen agrega ocağından alınan örnekler üzerinde standartlara uygunluk ve yeterlilik deneyleri yapılarak agregaların fiziksel, mekanik, kimyasal ve mineralojik özellikleri belirlenmiş, beton için ise bu agregalarla laboratuvar ortamında beton üretilerek mukavemet deneyleri gerçekleştirilmiştir. İncelenen ocaktan elde edilen kırmataş agregalar üzerinde gerçekleştirilen deney sonuçlarına göre agregaların sıkışık ve gevşek birim ağırlıkları, özgül ağırlık ve su emme miktarı, organik madde miktarı, dona dayanıklılık, aşınma dayanımı gibi agreganın önemli özelliklerinin, standartlarda verilen sınır değerler içerisinde kaldığı gözlenmiştir. Agregalardaki ince madde miktarı ve alkali silika reaktifliği sonuçları istenilen koşulları zorlasa da, ocaktan elde edilen agregalarla üretilen betonlar üzerinde yapılan gözlem ve deneylerde olumsuz etki görülmemiş, beton dayanım değerleri standartlarda önerilen değerlerin üzerinde çıkmıştır. Yörede kaliteli ve dayanıklı beton üretebilmek için agregalar yıkandıktan ve granülometrik bileşimleri ayarlandıktan sonra beton üretiminde kullanılmalı, alkali silika reaksiyonunun kontrol altına alınması için agregaların mineral katkı maddeleriyle kullanımı gibi bazı önlemlerin kullanılıp kullanılmayacağı konusunda araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, availability of aggregates obtained from an aggregate quarry that meets the significant portion of crushed rock aggregate demand of construction sector in central town of Ardahan province has been investigated. Samples taken from the selected quarry were subjected to physico-mechanical analyses to determine their compliance with the relevant standards, sufficiency, physical, mechanical characteristics, chemical and mineralogical properties. Then, concrete was produced from these aggregates in a laboratory and strength tests were conducted on concrete samples. Strength tests on concrete samples produced from these aggregates were conducted in a laboratory. Results revealed that the values determined for loose and compacted unit weight, specific gravity, water absorption, organic matter content, frost resistance, abrasive strength of crushed stone aggregate of the quarry were within the limit values specified in relevant standards. Although the amount of fine materials among the aggregates and alkaline silicate reactivity were close to threshold values, concrete tests did not reveal any negative effects and concrete strength values were found to be above the limits specified in relevant standards. It was concluded that aggregates should be washed through and separated granulametrically to produce quality and strong concrete. Further research is recommended for mineral admixtures to control alkaline silica reaction.