Karadut çeliklerinde sinnamik asit ve indol bütirik asit uygulamalarının köklenme üzerine etkisi
The effects of cinnamic aci̇d and iba treatments on the rooting of wood-cutti̇ngs of black mulberry (Morus ni̇gra L)
  1. Tez No: 420483
  2. Yazar: NUR SELİN YAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, Tokat'ta bulunan Karadut (Morus nigra L.) ağaçlarından alınan çeliklerin köklenmeleri üzerine farklı çelik alma dönemleri, IBA ve Sinnamik Asit (SA) uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. Çelikler Temmuz, Eylül, Kasım ve Ocak aylarında alınmış olup, hiçbir uygulama yapılmayan kontrol örneklerinin yanı sıra 6000 ppm İndol Bütirik Asit (IBA), 6000 ppm IBA+100 ppm SA ve 100 ppm SA dozları uygulanmıştır. Sera ortamında sisleme ünitesi altında, alttan ısıtmalı perlit ortamına dikilen çelikler kökleninceye kadar 2-3 ay köklendirme ortamında bırakılmıştır. Karadutlarda en yüksek köklenme başarısı % 48,3 6000 ppm IBA + 100 ppm SA uygulamasında ile Kasım ve Ocak döneminde elde edilirken en iyi köklenme ise aynı dönemde 6000 ppm IBA + 100 ppm SA uygulanmasında (3,1) elde edilmiştir. Çalışmada 6000 ppm IBA + 100 ppm SA uygulamasının çeliklerin köklenmesi üzerine etkileri diğer uygulamalara göre yüksek olmuştur. Karadut çeliklerinin köklenmesi için en uygun dönemler ise Temmuz ve Ocak ayları olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of IBA and cinnamic acid applications on rooting of blac mulberry cuttings taken from black mullberry trees grown in Tokat were evaluated. 6000 ppm Indol Butiric Asid (IBA), 6000 ppm IBA+100 ppm sinnamic acid (SA) ve 100 ppm sinnamic asid with control on which no application were applied on the cuttings taken in July, September, November and January periods. The cuttings were kept during 60 days in rooting beds containing perlite and heated from the bottom. The highest rooting ratio (48,3%) and the highest average root number (3,1) were obtained from the cuttings taken november and january periods with 6000 ppm IBA + 100 ppm SA application, Among the the applications and the periods, cuttings were taken, 6000 ppm IBA + 100 ppm SA application and July and January periods were superior over others.