Çoklu doğrusal polinomların matris cebirleri içindeki görüntü kümeleri
The images of multilinear polynomials evaluated on matrix algebras
  1. Tez No: 420487
  2. Yazar: SERKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez esas olarak altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış ve bu konu ile ilgili yapılmış çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. ikinci bölümde bu tezin anlaşılabilirliğini ve okunurluğunu kolaylaştırmak için bazı genel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Alexey Kanel-Belov, Sergey Malev ve Louis Rowen'in 2011 yılındaki ortak çalışması esas olarak ele alınmıştr. Kuadratik kapalı cisimler üzerindeki 2x2 tipindeki matrisler cebirinde çoklu doğrusal polinomların görüntü kümelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Dördüncü bölümde Sergey Malev'in 2013 yılında yaptığı bir önceki bölümde tartışılan makalenin devam niteliğindeki çalışması incelenmiştir. Beşinci bölümde  Spela  Spenko'nun 2013 yılında değişmeli olmayan bir polinomun görüntü kümesinin belirlenmesi için yaptığı çalışma incelenmiştir. Son bölümde ise bu çalışmaların ışığında elde edilen bilgilerin bir sonucu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consist of six chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and information about the studies which have been done with respect to this subject is given. In the second chapter, some general backgrounds which help to make the intelligibility and legibility easy is featured. In the third chapter, the study in collabration with Alexey Kanel-Belov, Sergey Malev and Louis Rowen in 2011 essentially discussed. The aim is to establish the image of multilinear polynomials on the algebra of 2x2 matrices over a quadratically closed field. In the fourth chapter, Sergey Malev's study in 2013 that is a continuation of the article discussed at the previous part examined. In the fifth chapter, a study that  Spela  Spenko made in 2013 for identifying the image of a noncommutative polynomial examined. In the final chapter, as a result of the information that obtained in light of these studies is given.