Nükleer fizikte sanal osiloskop tasarımı
Design of a virtual oscilloscope in nuclear pyhsics
  1. Tez No: 420486
  2. Yazar: GÖZDE TEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, LabVIEW yazılımı kullanılarak geliştirilen bir kod vasıtasıyla bilgisayar ortamında sanal bir osiloskop tasarlanmıştır. Bir fonksiyon jeneratöründen elde edilen sinyaller, tasarlanan sanal osiloskopta ve gerçek bir osiloskopta görüntülenmiştir. Sanal osiloskoba veri aktarımı, gerçek osiloskobun GPIB arayüzü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde herhangi bir veri toplama birimine ihtiyaç duyulmadan ölçümlerin gerçekleşmesi mümkün olmuştur. Bu osiloskoplar yardımıyla sinyallerin Nükleer Fizikte kullanılan çeşitli voltaj ve zaman büyüklükleri elde edilmiştir. Her iki osiloskoptan elde edilen bu büyüklükler ve sinyal şekilleri farklı osiloskop ayarlarında birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, her iki osiloskopta büyütme ve matematiksel hesap uygulaması sonucunda oluşan sinyallerin şekilleri de karşılaştırılmıştır. Sanal osiloskoptan elde edilen sinyal şekilleri ve bulunan sonuçların gerçek osiloskopla gayet uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a virtual oscilloscope was designed in a computer by means of a code developed using LabVIEW software. Signals supplied by a function generator were displayed in the virtual oscilloscope and a real oscilloscope. Data transfering to the virtual oscilloscope was carried on via a GPIB interface of the real oscilloscope. In this way, it was possible to measure the quantities without any data acquisation unit. Various voltage and time quantities of the signals used in Nuclear Physics were measured by these oscilloscopes. These quantities and signal shapes acquired from both oscilloscopes were compared with each other for different oscilloscope adjustments. Besides, signal shapes through zoom and math addition operations in both oscilloscopes were also compared. It was observed that obtained signal shapes and the results from the virtual oscilloscope were highly in compatible with those of the real oscilloscope.