Kuraklık stresine verilen yanıtlarla ilgili sinyal iletim süreçlerinde gamma amino bütirik asitin (GABA) rolü
The role of gamma amino butyric acid (GABA) in signal transduction processes in relation to drought responses
- Tez No: 420488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bitkiler, biyotik ve kuraklık, tuz, yüksek sıcaklık gibi abiyotik streslere sürekli maruz kalmaktadır. Gamma aminobütirik asit (GABA), protein yapısına katılmayan bir amino asitir. Tek ve çok hücreli birçok organizmada bulunmaktadır. Bitkilerde çeşitli görevleri bilinmekle birlikte stres koşullarında sinyal yolaklarında görevli olduğuna dair çeşitli öngörülerde literatürde mevcuttur. Araştırma projemizde tütün bitkisinde kuraklık stresi koşulları altında GABA yolu ve ilgili bileşenlerinin günlük ritimdeki (aydınlık-karanlık fotoperiyotlarda) seviyelerini incelemeyi ve karşılaştırmayı hedefledik. Çalışmamızda % 20 lik PEG ile oluşturulan kuraklık stresi koşullarında GABA, glutamat ve prolin miktarındaki ve glutamat dehidrogeneaz (GDH) ve glutamat dekarboksilaz (GAD) enzim aktivitelerindeki değişimleri inceledik. Elde ettiğimiz sonuçlar, aydınlık-karanlık geçişlerinde tütün bitkisinin GABA, glutamat ve prolin üçlüsünü stres yanıtlarını oluşturmak açısından etkin biçimde kullandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Plants encounter different environmental stresses such as; biotic stress, drought, salt and high temperature during their lifespan. Gamma aminobutyric acid (GABA), is an non-protein amino acid. It is found in several unicellular and multicellular organisms. Up to date its role on several proccesses in plants have been elucidated and in literature there are hypothesis about its role as a signalling molecule. In our research we aimed to analyse GABA and GABA shunt components in diurnal rythym (day-night cycles) of tobacco plants under the effect of drought stress. Drought stress was induced by 20 % PEG in tobacco plants and the differences in GABA, glutamate and prolin contents, and glutamate dehydrogenase (GDH) and glutamate decarboxylase (GAD) enzyme activities were analyzed in plant leaf samples taken during diurnal rythym. According to our findings, GABA, glutamate and prolin act in collaboration for adressing stress induced responses in tobacco plants during the shifts from day to night cycles.