Organik yolla üretilen çiğ sütlerin bazı özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research determination of some properties of raw milk produced by organic method
  1. Tez No: 420489
  2. Yazar: NİHAL KESELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN RAŞİT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, organik yolla üretilen çiğ sütlerin bazı özelliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla yirmi adet organik yolla ve yirmi adet konvansiyonel yolla üretilen çiğ süt numunesi toplanmıştır. Numune toplama işlemi dört mevsimin sütün bileşenlerine etkisini belirleyebilmek için bir yıl içerisine yayılmıştır. Karşılaştırma yapılırken iki yol tercih edilmiştir. İlk olarak organik ve konvansiyonel sütlere mevsimlerin etkisi kıyaslanmıştır. İkinci olarak da organik ve konvansiyonel süt örneklerinin kendi içlerinde mevsimler arası değişimleri karşılaştırılmıştır. Numunelerde asitlik (oSH), pH, özgül ağırlık, donma noktası, laktoz, yağ, toplam kuru madde, protein, kül, antibiyotik, somatik hücre, toplam canlı ve pestisit analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerden elde edilen sonuçlar varyans analizi (ANOVA) kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to determine some properties of organically produced raw milk. For this purpose, twenty samples of raw milk produced organically and twenty samples of raw milk produced conventionally were collected. Sample collection process was spreaded into a year in order to determine the effects of the four seasons on the composition of the milk. When making comparisons, two ways were preferred. Firstly, the effects of the seasons on organic and conventional milk were compared. Secondly, seasonal changes in organic and conventional milk samples were compared. Acidity (oSH), pH, specific gravity, freezing point, lactose, fat, total solids, protein, ash, antibiotics, somatic cells, total viable and pesticide analyses were performed on samples. Results obtained from physical, chemical and microbiological analyses were evaluated using the analysis of variance (ANOVA).