Devirli grafların kohomoloji grupları üzerine
On cohomology groups of cycle graphs
- Tez No: 420503
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hücreler olarak G den H ye tüm graf çokluhomomorfizmaları alarak herhangi iki G ve H grafarı bir hücre kompleksi Hom(G, H) ile birleştirebilirsiniz. Bu tez çalışmasında, özellikle graflarda kromatik sayı belirleme problemini ortadan kaldırmak için kullanılacak temel bilgiler ve cebirsel topolojik invaryantları hakkında bilgi verilmektedir. Bu bilgilerden faydalanılarak“Hom(C2r+1, G) k-bağlantılı ise χ(G) ≥ k + 4 olup r, k є Z, r ≥ 1, k ≥ -1 ve C2r+1 2r + 1 köşeli döngüyü göstermektedir.”şeklinde ifade edilen Lovasz savının ispatı incelenecektir. İspat, Hom(C2r+1, Kn) kompleksinin analizini gerektirmekle birlikte graf boyama problemi n çift için H*(Hom(C2r+1, Kn); Z) yapısı, n tek için Hom(C2r+1,Kn) kompleksinin Stiefel-Whitney karakteristik sınıfları kullanılarak belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, especially some basic informations about Algeabric Topology is given for the problem determining the chromatic number of graphs. Pay using this information we examine proof of the Lovasz conjecture which states that if Hom(C2r+1, G) is k-connected, then χ(G) ≥ k + 4, where r, k є Z, r ≥ 1, k ≥ -1 and C2r+1 denotes the cycle with 2r+1 vertices. The proof requires analysis of Hom(C2r+1, Kn). The obstructions to graph colorings, for even n, by using structure of H*(Hom(C2r+1, Kn); Z) and for odd n, by using Stiefel-Whitney characteristic classes of Hom(C2r+1, Kn) are determined.