Cennet Adası(Marmaris)'nda yaşayan Lyciasalamandra flaviemembris türünün populasyon yoğunluğunun saptanması
Population density estimation of Lyciasalamandra flaviemembris in Paradise Island (Marmaris)
- Tez No: 420507
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu çalışmada Lyciasalamandra flavimembris'in Cennet Adası (Marmaris) populasyonunun yoğunluğunun hesaplanması, populasyonu tehdit eden faktörlerin saptanması ve bunların ışığında koruma stratejilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Kapsam: Lyciasalamandra flavimembris Cennet Adası (Marmaris) populasyonundaki bireyler farklı günlerde yakalanarak fotoğraflama yoluyla markalanmıştır. Bireylerin bulunduğu noktalar Global Positioning System (GPS) yardımıyla işaretlenmiştir. İlk kez markalanan ve markalanmış olan birey sayıları kullanılarak populasyonun yoğunluğu tespit edilmiştir. Metotlar: Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı olan Cennet Adası merkezden sekiz kilometre uzaklıkta olan yarımadadır. Doğal markalama kullanılarak adadaki mevcut populasyonla çalışılmıştır. Fotoğraflanan bireyler farklı tarihlerde fotoğraflananlarla bireye özgü desenleri yoluyla kıyaslanmıştır. Markalanmış ve ilk kez markalanan bireylerin sayısı tespit edilmiştir. Bireyler markalanırken bulundukları noktaların koordinatları alınmıştır. Koordinatlar“Google Earth”üzerinde işaretlenerek alan ölçümü yapılmıştır. Veriler kullanılarak populasyonun yoğunluğu saptanmıştır. Bulunan populasyon yoğunluğu benzer türlerle kıyaslanmış ve populasyonun durumu tespit edilmiştir. Sonuçlar: Cennet Adası'nın iki farklı bölgesinde bulunan türün yoğunluğu 4,74- 12,63 birey/ha olarak belirlenmiştir. Benzer tür olan Lyciasalamandra luschani'nin Meis Adası'ndaki populasyonunda hektar başına 10000 birey olan populasyon yoğunluğuyla kıyaslandığında, Lyciasalamandra flavimembris'in Cennet Adası (Marmaris) populasyonunun azalan bir eğilim gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, calculation of population density of Lyciasalamandra flavimembris in Paradise Island (Marmaris), identification of population threatening factors and detection of protection strategies with respect to that are aimed. Content: Individuals of Lyciasalamandra flavimembris population in Paradise Island (Marmaris) were captured at different days. Coordinates which are the capture point of individuals were flagged via Global Positioning System (GPS). Counts of individuals -that were seem for the first time and that were marked before- were used to calculate population density. Methods: Paradise Island is a peninsula that is in Marmaris borders of the city Muğla. The peninsula is 8 kilometers far from the center of the town. Natural marking were used in the existing population of Paradise Peninsula. Photographed individuals were compared with the individuals that were captured in different dates with respect to their patterns and coloring. Firstly seen and marked individuals were detected. Coordinates were recorded the capturing location. These coordinates were flagged in Google Earth and the area were measured. Data was used to calculate population density. Population density was compared with the density of similar species and population status was detected. Results: Species were seen in two different sites of Paradise Island. Density of population were detected 4,74- 12,63/ha. Decreasing population trend was appeared with respect to the population of Lyciasalamandra luschani in Meis Island which has density that is 10000/ha.