Ermenek (Konya) civarının jeolojisi ve kömür yatakları
- Tez No: 10397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZ Ermenek (Konya) civarında yeralan çalışma alanında üst Devoniyen-Tersiyer (Neo jen) saman aralığında oluşan karbonat ve kırıntılı kayaçlar yüzeylenmektedir. Sahadaki 1 itostratigra-f ik birimler anlatımda kolaylık sağlamak amacıyla; Temel -formasyonlar, kömürlü -formasyon ve örtü formasyonları olmak üzere üç grupta toplanmıştır. Temel.formasyonları Jura-Kretase yaşlı Cakozdagı -formasyonu, yerleşme yaşı üst Kretase olan Of i yol i tik melanj ve Eosen yaşlı Tepebaşı formasyonu oluşturur. Kömürlü birimi Miyosen yaşlı Yenimahalle formasyonu, örtü birimlerini ise yine Miyosen yaşlı Mut formasyonu ile Kuvaterner oluşuklar temsil etmektedir. Sahada tesbit edilen Çanakçı, Kışlacık,Ersultandede fayları ile bunlara antitetik ve sintetik olarak gelişmiş harita üzerine işlenmesi mümkün olmayan bir çok küçük fay gözlenmiştir. Sahadaki kıvrımları Cingirler, Küçükçay, Kartal Dağı, Cenne asimetrik senkl inal leri temsil ederler. Çalışma sahasında Çanakçı, Hal imiye ve Cenne yakınla rında ekonomik kömür damarları mevcut olup, bu damarlar halen işletilmektedir. Ortalama kömür zonu kalınlığı 6.5 m.dir. Orijinal kömür bazında ortalama 3300Kcal/kg. alt ısı değeri ile Ermenek Bölgesi kömürleri Konya civarının en kaliteli kömürü özelliğini taşır. ASTM standartlarına göre Canakçi kömürü Linyit-A, Cenne kömürü ve Hal imiye kömürü Alt Bitümlü Kömür-B sınıfına girer.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rock unit cropping out in the investigation area around Ermenek (Konya) which are -formed at the interval of Upper Devonian-Tertiary (Neogene), composed o-f carbonate and detritic rocks. In order to form clearity in understanding the formations in the investigation area, are named in three groups. Bedrock units are Cakosdagi formation aged Jurassic- Cretaceous, Ophiol i tic melange aged upper cretaceous and Tepebaşı formation aged Eocene. Coal bearing units are represented by Yenimahalle formation, age of Miocene, the stripping units are represented by Mut formation aged Miocene, and Quaternary deposits. The faults determined in the investigation area are Çanakçı, Kışlacık, Ersultandede faults and some small faults developed to those faults as antitheticly and syntheticly which can not be shown during the geological mapping. The folds in the area are represented by Cingirler asymmetrical anticline and Küçükçay, Kartal Dağı, Cenne asymmetrical sincl ines. There are economical coal seams around Çanakçı, Hal imiye and Cenne villages which are mined today. The average thickness of coal seam is 6.50 m.With the net calorific value of 3300 Kcal/kg in the original coal base the coal is called as high quality. According to ASTM standards Çanakçı coal is called Lignite-A, Cenne and Hal imiye Coal are called as Subbi tuminous coal-B.