Kompozit uçak yapılarında elektrik iletkenliğinin nanoteknolojik olarak iyileştirilmesi
Improving electrical conductivity of composites aircraft structure wtih nanotechnology
- Tez No: 420534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇKİN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yüksek performanslı iplik takviyeli polimerik kompozit malzemeler, yüksek mekanik dayanım, boyutsal ve ısıl kararlılık, sertlik, aşınma dayanımı ve düşük yoğunluk gibi özellikleri ile pek çok avantaj sunar. Ancak elektriksel özellikleri göz önüne alındığında, polimerik kompozitlerdeki reçine malzemelerinin metallere göre ancak %1 kadar iletim özelliğine sahip olduğu söylenebilir. İpliklerin ise, yüksek iletim özellikleri vardır. Kompozit içindeki takviye şekli ve doğrultusu ile elektrik akım yönü arasındaki açı önemlidir. Bu çalışmada, elektriksel özelliklerin geliştirilmesi amacıyla, termoset bir reçine olan epoksiye, farklı miktarlarda grafen nanoparçacıklar ve karbon nanotüpler eklenmiştir. Üretilen bu nanoparçacık katkılı karbon/epoksi tabakalı kompozitlerdeki elektriksel iletkenliğin değişimi, iplik doğrultusunda, iplik doğrultusuna dik ve kalınlık doğrultusunda incelenmiştir. Elektriksel iletkenlik yanında üretilen kompozitlerin tabakalar arası kayma mukavemeti de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
High-performance fiber reinforced polymeric composite materials offer many advantages such high mechanical strength, dimensional and thermal stability, hardness, wear resistance and low density properties. However, when considering the electrical properties, the resin material in the polymeric composite has only only 1% conductivity properties according to metals. The fibers have high transmission characteristics. The reinforcement shape and direction of fiber with the angle between the electric current direction is important. In this study, in order to improve the electrical properties, varying amounts of carbon nanotubes and graphene nanoparticles was added in the thermoset epoxy resin. The change in electrical conductivity of these manufactured nanoparticles reinforced carbon / epoxy laminated composite was examined in the direction of the fiber, in the other direction and thickness direction. Alongside electrical conductivity, interlaminar shear strength of the produced composite were investigated.