Hasarlı betonarme kolonların mantolama yöntemiyle güçlendirilmesi ve akustik emisyon yöntemiyle deneysel analizi
Strengthening of damaged r.c. columns by jacketing method and experimental analysis with acoustic emission method
- Tez No: 420535
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EMRE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, yük taşıyamaz halde olan 25x25x195 cm boyutlarında 5 betonarme kolona betonarme mantolama yöntemiyle güçlendirme uygulanmış ve kolonlar 40x40x200 cm olarak tasarlanmıştır. Kolonların tümünde süper akışkanlaştırıcı katkılı beton kullanılmıştır. Standart etriye aralığı; kolon tabanından itibaren ilk 60 cm'de 10'ar cm, 60-180 cm arasında 20'şer cm ve 180- 200 cm arasında 5'er cm olarak belirlenmiştir. Birinci kolon; kesme donatılı (ankrajlı), boyuna donatıları süreksiz, standart etriye aralıklıdır. Birinci kolondan farklı olarak; ikinci kolonda boyuna donatılar sürekli, üçüncü kolon ankrajsız, dördüncü kolonun etriyeleri sıklaştırılmış (Ø8/7,5), beşinci kolon ise boyuna donatıları sürekli tutulup çelik lifli beton kullanılarak tasarlanmıştır. Deney sonuçlarının birinci aşamasında kolonların güçlendirilmeden önceki ve güçlendirme sonrası dayanımları karşılaştırılmıştır. İkinci aşamasında, akustik emisyonun (AE) tanımı, incelenmesi ve kullanım alanlarından, AE analiz tekniklerinden bahsedilmiştir. Derinlemesine bir literatür taramasıyla bu teknikler pekiştirilmiştir. Bu çalışmanın son aşamasında da betonarme mantolama yöntemiyle güçlendirilmiş kolonların analizi akustik emisyon ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 5 damaged RC column dimensioned 25x25x195 cm are strengthened with RC jacketing method and become 40x40x200 cm dimension. Superplasticiser admixture is used on each columns. The standard stirrup distance is determined as 10 cm distance for 60 cm from sub of column, 20 cm distance between 60-180 cm and 5 cm distance between 180-200 cm. First column is designed as shear reinforcement (anchors), impermanent vertical reinforcement, standard stirrup distance. As a differance from the first column in the second column vertical reinforcements are permanent, the third column has no anchors, the stirrup distance of the forth member is closer (Ø8/7,5), in the fifth column vertical reinforcements are permanent and steel fibered concrete is used. As a result of experimental work, in the first stage the strength comparison of columns between before and after stregthening. In the second stage strengthenening methods applied on structures, definition, investigation and usage of acoustic emission and AE analysis technics are investigated. These technics are consolidated with a deep literature review. The final stage of this study analysis of reinforced concrete columns jacketing method was investigated by acoustic emission.