Servis yönelimli mimari ve mobil hesaplama
Service oriented architecture and mobile computing
  1. Tez No: 420536
  2. Yazar: ABD-AL-RAHEEM AL-RADAİİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Servis Odaklı Mimari (SOA) farklı uygulamaların etkileşimine; platformları, uygulama dilleri ve konumlarına bakılmaksızın; uygulama yapı taşı olarak kullanılabilecek jenerik ve güvenilir servislerini kullanarak olanak sağlayan mimari bir tarzdır. SOA, sofistike uygulamalar ve bilgi sistemleri geliştirmek için izlenecek metodolojileri ve stratejileri içerir. Son yıllarda mobil cihazlar çok yaygınlaşmıştır. Mobil bilişim sistemleri, kullanım amaçları, tasarlanış ve çalışma biçimleri açısından diğer bilişim sistemlerinden farklılık gösterirler. Mobil bilişim sistemlerinin ayırt edici yönleri arasında yaygın kablosuz ağ bağlantıları, küçük boyutları, güç kaynakları ve özellikle mobil kullanıcılara uygun düşen işlevleri gösterilebilir. Tez iki amacı izlemeyi hedeflemektedir. Bunlardan birincisi, SOA ve mobil bilişim alanında genel bir bakış sağlamak ve uygulama geliştirmenin farklı yollarını açıklamaktır. Tezin ikinci amacı ise, hemofili hastalarının hastane dışında takibini sağlamak için kullanılacak bir mobil hasta takip sistemi geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Service Oriented Architecture (SOA) is an architectural style which allows interaction of diverse applications regardless of their platform, implementation languages and locations by utilizing generic and reliable services that can used as application building block. SOA includes methodologies and strategies to follow in order to develop sophisticated applications and information systems. In recent years, mobile devices are become widespread. Mobile computing systems are different from other computing systems in the way of usage purposes, designes and operating styles. Distinguishing properties of mobile computing systems are wireless connection, small size, power supply and features for mobile users. This thesis aims at pursuing two goals. Fist one is to provide a general overview of the field of SOA and mobile computing and to explain different ways of developing applications. Second goal is to develop a mobile patient tracking system to follow hemophilia patients outside of the hospital.