Organometalik komplekslere dayalı beyaz oled aydınlatma aygıtı yapım ve karakterizasyonları
Ppreparati̇on and characteri̇zati̇ons of whi̇te oleds based on organometalli̇c complexes
- Tez No: 420537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN VARLIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Energy, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, büyük alanlı beyaz ışık yayan organik diyot (WOLED) hazırlığına yönelik farklı ıslak kaplama yöntem yaklaşımlarını içermektedir. Alan büyütme için dönü kaplama ve sıyırma kaplama yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bununla birlikte yeni sentezlenmiş rutenyum (2 adet) ve iridyum (3 adet) komplekslerinin beyaz ışık elde etmek için kullanılabilme potansiyelleri araştırılmıştır. Beyaz ışığın elde edilmesi için triplet hasadı olarak adlandırılan yöntemlerden Fosforesant/Floresant (P/F) materyallerin bir arada kullanılması yöntemi tercih edilmiştir. Böylece, mavi floresant ışıma, triplet-singlet transferi sayesinde turuncu-kırmızı ışıma sayesinde beyaz ışık elde edilmiştir. CS91 ve CS93 olarak adlandırılan iki rutenyum kompleksi turuncu-kırmızı bileşen olarak, CS137, CS138 ve CS139 olarak adlandırılan iridyum kompleksleri ise sarı bileşen olarak OLED'lerde kullanılmış ve bu materyallerin WOLED alan büyütme çalışmaları için uygun olup olmadıkları araştırılmıştır. Son olarak en iyi performansı gösteren WOLED seçilerek dönü kaplama ve sıyırma kaplama yöntemleri kullanılarak aktif alan büyütme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sıyırma kaplama yöntemi ile 30mm x 70mm aktif alana sahip 63mm x 100mm boyutunda WOLED panel elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work comprises different solution process approaches for obtaining large area white organic light emitting diodes (WOLED). Spin coating and doctor blade were used for the fabrication of large area WOLEDs. In addition, newly synthesized two ruthenium and three iridium complexes were used to investigate their potential for the WOLEDs. Generation of white light is realized by using one of the triplet harvesting method (phosphorescent/fluorescent (F/P) approach). Hence, white light was obtained from the residual blue phosphorescence of the sensitizer, the sensitized orange-red fluorescence is due to triplet-to-singlet energy transfer, and the instantaneous fluorescence results from singlet–singlet transfer. Two ruthenium complexes labeled as CS91 and CS93, and three iridium complexes labeled as CS137, CS138 and CS139 were used as an orange-red emitter and yellow in an OLED for investigation of their potentials as an emitter material for WOLEDs. Finally, the highly efficient WOLED were used for enlarge the active area by using spin coating and doctor blade techniques. WOLED panel (63mm x 100) with active area of 30mm x 70mm were obtained by using doctor blade.