Manisa-Soma bölgesi maden ocakları ve çevre binalarında radon konsantrasyonlarının incelenmesi
Mani̇sa-Soma region mines and the environment radon concentrations indoor investigation
  1. Tez No: 420553
  2. Yazar: MURAT BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLİM MURAT SAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yer kabuğunun derinliklerinden gelen radon insanların aldıkları radyasyon dozuna önemli katkı sağlaması sebebiyle bilim adamları tarafından yaygın bir şekilde araştırılmaktadır. Kömür madenleri gibi yüksek radon konsantrasyonlarının ölçüldüğü alanlarda radon düzeylerinin belirlenmesi maden işçileri açısından önem taşımaktadır. Yapılan bu çalışma ile ülkemizin önemli bir maden bölgesi olan Soma'da madenlerde ve maden ocaklarına yakın evlerde bina içi radon konsantrasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca madenlere yakın çevredeki toprak numunelerinde doğal radyoaktivite ölçümleri gerçekleştirilmiştir. LR-115 filmler ile elde edilen sonuçlar maden ocaklarında en büyük değer 321,2 Bq/m3, en küçük değer 32,5 Bq/m3 bulunmuştur. Maden ocakları civarında bulunan evlerde yapılan ölçüm sonuçlarında mutfaklarda en büyük değer 542 Bq/m3, en düşük değer 21,7 Bq/m3, oturma odalarında en yüksek değer 535 Bq/m3, en düşük değer ise 32,5 Bq/m3 bulunmuştur. Bölge topraklarından alınan örneklerde eU(226Ra) konsantrasyonları ND ile 99 Bq kg-1, eTh(208Tl) konsantrasyonları 10 ile 62 Bq kg-1 ve 40K konsantrasyonları ND ile 1182 Bq kg-1 arasında belirlenmiştir. Sonuçlar literatürdeki limit değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radon from the depth of the earth's crust make a significant contribution to the radiation dose that people exposure. Determining the level of radon in areas where high radon concentrations measured as coal mines is important for the coal miners. In this study of our country, which is a mine of important Soma indoor the mines envorinment and mines aimed to determine the radon concentration and calculation of doses that people exposure. In addition, measurements of natural radioactivity in the vicinity of the mineral soil samples were carried out. LR-115 largest value in the results obtained from mines with films 321,2 Bq/m3, the minimum value of 32,5 Bq/m3 have been found. The maximum value have been found in thekitchen in the results of measurements indoor of quarrying 542 Bq/m3, the lowest value of 21.7 Bq/m3 in the living room with the highest value 535 Bq/m3, the lowest value of 32.5 Bq/m3. In samples taken from the territory of the region is determined to the eU (226Ra) concentrations ND between 99 Bq kg-1, eTh (208Tl) concentrations from 10 to 62 Bq kg-1 and 40K concentration ND between 1182 Bq kg-1. The results obtained from this work have compared and discussed with literature.