Investigation of the effect of pressure, temperature and catalyst on evolution of hydrogen and methane in supercritical water gasification of red kidney beans and peas wastes
Barbunya ve bezelye atıklarının kritiküstü su gazlaştırılmasında basıncın, sıcaklığın ve katalizörün hidrojen ve metan oluşumuna etkisinin araştırılması
- Tez No: 420594
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BALLİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, lignoselülozik yapıdaki biyokütlelerden olan bezelye ve barbunya atıklarının, kritiküstü su gazlaştırılması (SCWG) ile hidrojen ve metan üretimi araştırılmıştır. Değerlendirilemeyen biyokütlelerden olan bezelye ve barbunya kabukları model atık bileşik olarak seçilmiş olup 100 ml reaktör hacmine sahip çalkalamalı otoklav sisteminde deneyler gerçekleştirilmiştir. 300, 400, 500, 600°C'de katalizörsüz ve katalizör olarak Trona, Dolomit, Boraks, Sodyum Hidroksit ve Potasyum Hidroksit kullanarak denemeler yapılmıştır. Farklı analiz teknikleri kullanılarak gaz, sıvı ve katı ürünler analiz edilmiş ve barbunya ve bezelye kabuklarının kritik üstü su gazlaştırması koşullarına etki eden parametreler hakkında yorum yapılmıştır. Gaz ürünlerde ana bileşenler CO2, H2 ve CH4 olup, az miktarda CO ve C2-C4 hidrokarbonları da bulunmaktadır. Sıvı üründe suda çözünebilen organikler ve katı olarak da kok ve katran oluşumu gözlenmiştir. Denemeler sonucunda sıcaklık arttıkça gaz ürünün arttığı ve sıvı ürünün azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogen and methane production by supercritical water gasification (SCWG) of peas and red kidney beans wastes, these structure is lignocellulosic biomass, was investigated. Peapod and Red kidney bean shells which does not be recovered were chosen as model waste compounds and the experiments were performed in 100 ml shaking autoclaves. The experiments were carried out without and with catalysts as Trona, Dolomite, Borax, KOH and NaOH. Gas, liquid and solid products were analyzed by different techniques understand the effects of parameters on SCWG of red kidney bean shells and peapod. The main gas products were CO2, H2 ve CH4, also there were trace amount of CO ve C2-C4 hydrocarbons. Formation of water-soluble organics, coke and tars were observed in liquid and solid products, respectively. After the experiments, increase of gas product and decrease of liquid product with increasing temperature were seen.