An efficient energy scheme for hybrid clustering wireless sensor networks
Hibrit kümelenme kablosuz algılayıcı ağları için verimli enerji programı
- Tez No: 420626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL TARIYAN ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlarda kümeleme, enerji optimizasyonu için birçok uygulamalarda kullanılmakta olan önemli yöntemlerden biridir. Ağlarda birçok düğüm olduğundan, kümeleme yöntemleri ile uyarlanabilir enerji tüketimini sağlamak amaçlanmaktadır. LEACH rastgele kümelenme metoduna dayanan en popüler kümeleme algoritmalarından biridir. Bu algoritmada küme başı ve küme üyeleri olmak üzere iki farklı düğüm tipi bulunmaktadır. Ġletişim bu küme başları ile sağlanır. Bu nedenle LEACH algoritması, dinamik kümeleme ve uyarlanabilir enerji tüketimi sağlayarak ana amacına ulaşır. Bu tezde yeni bir melez kümeleme algoritması ağ alanında tanıtılmış, analiz edilmiş ve uygulanmıştır. Önerilen yöntemin enerji performansı LEACH (Düşük Enerji Uyarlanabilir Kümelenme Hiyerarşi) ve SEP (Stabil Seçim Protokolü) ile karşılaştırılmıştır. Farklı kısıtlamaları ve yöntemleri ile küme baş seçimi enerji tüketimi konusunda daha iyi sonuçlar ortaya çıkartır
Özet (Çeviri)
Wireless network clustering is one of the major methods which have been used in many applications for energy optimization. As there are many nodes in networks, our aim is to provide adaptive energy consumption with clustering methods. LEACH is a famous algorithm for clustering, which depends on random clustering method. In this algorithm, there are two different types of node, namely the cluster head and cluster members. Communication is provided via these cluster heads. Therefore, the LEACH algorithm achieves its main purpose by providing dynamic clustering and adaptive energy consumption. In this thesis, a new hybrid clustering algorithm is introduced, analyzed and implemented in a network area. The energy performance of the proposed method is compared with LEACH (Low Energy Adaptive Clustering Hierarchy) and SEP (Stable Elections Protocol). Cluster head selection with different constraints and methods achieves better results in cases of energy consumption.