Performance modeling and analysis of the interplay among tcp, active queue management and wireless link adaptation
Tcp, etkin kuyruk yönetimi ve kablosuz bağ uyarlaması arasındaki etkileşimin performans modellemesi ve çözümlemesi
- Tez No: 398817
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Etkin kuyruk yönetimi kullanan ve kendisine belirli bir sayıda sürekli TCP akışı sunulan bir kablosuz yönlendirici için, iş yükü bağımlı yeni bir kuyruk modeli önerilmiştir. Önerilen bu çözümlemeli yöntem, başarım ölçütü olarak sadece ortalama kuyruk doluluğunu alan mevcut çalışmaların aksine kablosuz bağın daha çok bilgi barındıran kararlı haldeki kuyruk doluluğu dağılımını elde etmektedir. TCP iş çıkarma yeteneğini ençoklamak amacıyla, bu çözümlemeli yöntem, melez otomatik tekrar talebinde bulunan ve bulunmayan iki trafik agnostik bağ uyarlama tekniğini çalışmak için kullanılmıştır. Ayrıca, uyarlanır kipleme ve kodlama kararlarının sadece fiziksel katman parametrelerine göre verildiği duruma göre TCP iş çıkarma yeteneğini iyileştirecek katmanlar arası çalışan ve kuyruk farkındalıklı yeni bir bağ uyarlama tekniği önerilmiştir. Etkin kuyruk yönetimi ve kuyruk farkındalığını kullanan kablosuz bağlarda erişilen yekün TCP iş çıkarma yeteneğini elde etmek için sabit noktalı bir çözümleme önerilmiştir. Paket yeniden gönderimlerine izin vererek ve kapsamı tek bir bağdan böylesi bağların oluşturduğu bir ağa genelleştirerek, kuyruk doluluğu ve kanal durumuna göre gönderim gücünü ve hızını birlikte uyarlayan enerji etkin, melez otomatik tekrar talepli ve kuyruk farkındalıklı yeni bir bağ uyarlama tekniği önerilmiştir. Buna ek olarak, böylesi ağlar için sabit döngülü ve çözümlemeli bir yöntem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
We propose a novel workload-dependent queuing model of a wireless router link which employs active queue management and is offered with a number of persistent TCP flows. As opposed to existing work that focus only on the average queue occupancy as the performance metric of interest, the proposed analytical method obtains the more informative steady-state queue occupancy distribution of the wireless link. With the intention of maximizing TCP throughput, this analytical method is used to study traffic agnostic link adaptation schemes with and without hybrid ARQ. Moreover, a novel cross-layer queue-aware link adaptation scheme is proposed to improve the TCP throughput relative to the case where adaptive modulation and coding decisions are made based solely on the physical layer parameters. A fixed-point analytical model is proposed to obtain the aggregate TCP throughput attained at wireless links employing active queue management and queue-aware link adaptation. Allowing packet retransmissions and generalizing the scope from a single link to a network of such links, we propose an energy efficient queue-aware link adaptation scheme with hybrid ARQ which jointly adapts the transmission power and rate of the wireless links based on the queue occupancy levels and the channel conditions. Furthermore, we provide a fixed-point analytical method for such networks.