Analyzing digital image manipulation detection algorithms
Dijital görüntü manipülasyonu algılama algoritmaları analizi
  1. Tez No: 420627
  2. Yazar: SINAN NAZAR MAJEED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA ZARE HASSANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dijital görüntü kurcalama/bozma son yıllarda çok yaygın ve çok ilginç hale geliyor. Güçlü görüntü yazılım araçları son zamanlarda tahrif edilmiş resimleri, görüntüleri kolaylıkla düzeltilebilmekte ve böylece adli tıp alanında çok önemli ve hayati bir araç haline gelmektedir. Bu tezde araştırma ve sorgulama; satırlar ve sütunlar arasındaki yumuşak korelasyon ilişkilerinin bozuk görüntülerden tecrit edilmesi suretiyle ortaya çıkan izler üzerinde yapılmış ve yoğunlaştırılmıştır. Doğrusal bağlılık anlamında ve adli tıp alanında sözkonusu görüntü izlerinin incelenmesi bağlamında, tekil değer ayrışma özelliklerine bağlı olarak türetilen ve ortaya konan özellikler; original dijital görüntü üzerindeki bozulmaları, oynamaları ve manülasyonları ortaya çıkarmada faydalı ve yeterli olabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years tampering in digital image is becoming very widespread and more interesting. With powerful Image software, editing tools make a tampered image easy, thus the field of image forensic has become very important and crucial. In this thesis, investigation is made on the image by depending on the traces that occur when the soft correlation between rows and columns are divested in altered images, in term of linear dependency and exploitation of these traces in image forensic, depending on the properties of singular value decomposition and derived features which can be helpful and accurate sufficiently to reveal the tampering that is done on the genuine digital image.