11-14 hafta arası tekil gebeliklerde fetal duktus venozus ve hepatik arter doppler incelemelerinin anöploidi tespitindeki yeri
Effect of fetal ductus venosus and hepatic artery doppler investigation in aneuploidy detection in 11-14 week singleton pregnancies
  1. Tez No: 420683
  2. Yazar: CİHAN TOĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN GÜLNUR ÖZAKŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, ilk trimesterde yapılan birinci trimester kombine tarama testinin sonucu 1/300'den daha yüksek riskli olan gebelerde hepatik arter ve duktus venozus doppler parametrelerinin prospektif olarak incelenip, aynı popülasyonda tespit edilen trizomiler ile ilişkili olup olmadığını anlaşılması, ayrıca patolojik hepatik arter ve duktus venozus doppler parametreleri ile trizomilerin öngörülebilirliğini araştırmayı amaçlanmıştır.Şubat 2011 ile Şubat 2012 tarihleri arasında 3. basamak referans hastaneye başvuran 11-14 gebelik haftası tekil gebeliklerde tarama testi yüksek riskli saptanan 64 hasta ile 40 kontrol çalışmaya dahil edilmiştir.Çalışmaya katılan bütün gebelerin duktus venozus pulsatilite indeksi ile hepatik arter pulsatilite indeksleri değerlendirilmiştir.Duktus venosus pulsatilite indeksi çalışma grubunda kontrol grubuna göre istatiksel anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ancak Hepatik arter pulsatilite indeksleri incelendiğinde çalışma ve kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmamızda birinci trimester fetüslerde yapılan HAPI ve DV-PIV ölçümlerinin Down sendromu tespitinde etkili olabileceği düşünülmüştür. Bu ölçümlerin günümüzde kullanılan parametrelerle kombinasyonu ile Down sendromu tespitindeki sensitivite ve spesifisitenin arttırılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate the utility of ductus venosus (DV) and hepatic artery (HA) doppler in pregnant women who have high risk for aneuploidy in first trimester combined screening.This prospective study was performed between February 2011 and February-2012, at a tertiary referral hospital. Singleton pregnancies with high risk for aneuploidy in combined screening test and normal nuchal translucency (NT) measurements were included in the study group. Measurements of DV Pulsatility Index of Veins (PIV) and HA Pulsatility Index (PI) were compared between the study group and controls.Within the study period, 104 women with singleton pregnancies were evaluated for DV and HA measurements and among these, 64 women met the inclusion criteria. A control group that comprised 40 women with similar gestational age, normal NT measurements and low-risk in first trimester combined tests was generated. DV-PIV measurements were significantly higher (p = 0.03), whereas HA-PI measurements were similar (p > 0.05) in women who had high-risk for aneuploidy in first trimester combined test.We concluded that the addition of DV-PIV and HA-PI measurements to the first trimester combined screening might increase the accuracy for Down syndrome detection.