Romatoid artritli hastalarda osteoporozun nedeni olarak menopoz yaşının değerlendirilmesi
Evaluating the menopause age as the reason of osteoporosis in patients who have rheumatoid arthritis
- Tez No: 420705
- Danışmanlar: UZMAN SELDA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve amaç Romatoid Artrit (RA) nedeni bilinmeyen, sinovyal hücre proliferasyonu ve inflamasyonunun eklemde destrüksiyon yapması ile karakterize kronik, otoimmun bir hastalıktır. Osteoporoz RA'lı hastalarda en sık eşlik eden komorbid durumlardan biridir. RA' lı hastalarda hastalığın otoinflamatuar doğası ve kullanılan ilaçların menopoz yaşına etkisi tam olarak bilinmemektedir. RA' de osteoporozun sık görülme nedeninin erken menapoz yaşı olup olmadığını ve bu hastalardaki menopoz yaşının hastalık aktivitesi, süresi ve kullanılan ilaçlarla ilşkisini araştırmak amacıyla, RA' lı hastaların menopoz yaşlarını birinci derece yakınları ve sağlıklı kontrol gruplarıyla karşılaştırdık. Materyal ve metot: 01 Ocak 2009 – 01 Ekim 2009 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğinde kayıtlı postmenopozal RA hastaları 67 hasta çalışmaya alındı. Kontrol gurubu olarak hastaların postmenapozal birinci derece yakınları (kız kardeş veya anne) (n=42), sağlıklı postmenopozal hastane personeli (n=58) ve bu personelin postmenopozal birinci derece yakınları (kız kardeş veya anne) (n=30) çalışmaya alındı. Hastaların ve kontrol gruplarının menopoz yaşları kişilerin kendilerinden öğrenildi. RA' lı hastaların menopoz yaşları birinci derece yakınları ve sağlıklı kontrollerin menopoz yaşları ile karşılaştırıldı. Bulgular RA ortalama yaşı 57.6 ±8.4, ortalama hastalık süresi 10(0.6-20 yıl), hastaların 33(48.5) RF pozitif idi. HAQ skoru 3.12 ±2.32 ve DAS-28 skoru 4.7 ±1.6 idi. RA'lı hastaların postmenopozal birinci derece yakınlarının menapoz yaşları arasında fark yoktu (Sırasıyla 46,6 ± 4,6; 47,1 ± 4,9; p=0,653). RA menapoz yaşı ile hastalık süresi, DAS 28, HAQ skoru, steroid kümülatif dozu ve VKİ arasında korelasyon yoktu (sırasıyla p=0,116, p=0,372, p=0,365, p=0,209, p=0,289). Ayrıca RF pozitifliğinin, erozyon varlığının ve sigara kullanımının menapoz yaşına etkisi bulunmadı (Sırasıyla p=0,314, p=0,945, p=0,780). Osteoporoz ile RA menapoz yaşı arasında ilişki yoktu (p=0,948). Sonuç: Bizim çalışmamızda RA'lı hastaların menapoz yaşı normal populasyondan ve 1. derece yakınlarından farklı bulunmamıştır. Hastalığın menapoz yaşı üzerine etkisiz olduğunu tam olarak söyleyebilmek için daha büyük sayıda hasta gruplarında yapılan ileri çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Rheumatoid Arthritis (RA) is a chronical, autoimmune disease which is characterized with an unknown etiology of destruction in arthrosis caused by the synovial cell proliferation and inflammation. Osteoporosis is the most frequent comorbid situation for RA patients. For the patients who have RA, the auto-inflammatory nature of the disease and impact of the used medications on menopause age is not known. To determine if the reason of frequent occurrence of osteoporosis in RA patients is the early menopause age, and the relation between menopause age and disease's activity period and the used medications, we have compared the menopause ages of RA patients with first degree relatives and healthy control cohorts. Material and method: 67 RA postmenopausal patients have been enrolled in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital rheumatology polyclinic between the dates of 01 January 2009 – 01 October 2009. As the control group, the first degree postmenopausal relatives of the patients (sister or mother) (n=42), healthy postmenopausal hospital personnel (n=58) and first degree postmenopausal relatives of these personnel (sister or mother) (n=30) have been included in this study. Menopause ages of the patients and their first degree relatives is asked to themselves. Menopause ages of RA patients have been compared with the menopause ages of their first degree relatives and healthy control persons. Symptoms Average RA age was 57.6 ±8.4, average disease period was 10 years (0.6-20 years), 33 of these patients (48.5) were RF positive. HAQ score was 3.12 ±2.32 and DAS-28 score was 4.7 ±1.6. There were no differences between menopausal ages of the fist degree relatives of RA patients (respectively 46,6 ± 4,6; 47,1 ± 4,9; p=0,653). There was no correlation between RA menopause age and disease period, DAS 28, HAQ score, steroid cumulative dosage and VKI (respectively p=0,116, p=0,372, p=0,365, p=0,209, p=0,289). Besides that, no effect is found on menopause age related with the RF positivity, erosion existence and smoking cigarettes (respectively p=0,314, p=0,945, p=0,780). There was no relation between osteoporosis and RA menopause age (p=0,948). Conclusion: In our study, the menopause ages of RA patients is not found different from normal population and their 1st degree relatives. It is necessary to make larger scaled advanced studies to set out in full that the disease is ineffective on menopause age.