İnternal torasik arter grefti hazırlanmasında plasmablade sisteminin endotel yapısı ve çevre doku üzerine olan etkisinin konvansiyonel elektrokoter ile karşılaştırılması
Comparison of conventional electrocautery vs Plasmablade™ for internal thoracic artery harvesting
- Tez No: 420706
- Danışmanlar: DR. EMRAH UĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Koroner arter baypas cerrahisi (KABC) hastalarında endotel fonksiyonu korunmuş en az bir internal torasik arter (İTA) grefti kullanılmasının kardiyak olaysız sağ kalım, sağ kalım ve hayat kalitesini artırdığı bilinen bir gerçektir. PlasmaBlade™, konvasiyonel elektrocerrahi cihazları kullanıldığı zaman gözlenen termal hasara yol açmadan; uygulandığı bölgede hassas kesme ve kaogülasyonu sağlamak için atımlı radyofrekans enerjisi kullanır. Bu çalışmada İTA grefti hazırlanırken PlasmaBlade™ kullanılmasının, İTA ve pedikülünün bütünlüğünün korunmasındaki etkinliğini ve güvenilirliğini göstermeye çalıştık. Yöntem: 40 hasta bu çalışmaya dahil edildi ve İTA grefti hazırlanmasında PlasmaBlade™ (grup I) (n=20) ve elektrokoter kullanılan (grup II) (n=20) hastalar olmak üzere iki farklı gruba randomize edildi. Preparatlar parafin blokları haline getirildi ve mikrotom ile kesitleri alındı. Örnekler daha sonra Hematoksilen- Eozin, van Gieson's ve Masson's trikrom boyaları ile boyandı. İTA kesitlerinin intima ve pedikül bütünlüğü ışık mikroskobu kullanılarak morfolojik olarak incelendi. Bulgular: Histolojik çalışma sonucunda, Grup I'de İTA endotelinin grup II'ye oranla daha iyi korunduğu görülmüştür. Endotel hasarlanma skorları grup II ile karşılaştırıldığında grup I'de anlamlı olarak daha düşüktür (p=0,020). Damar duvarı ve pedikülde izlenen kanama skorları grup II'ye kıyasla grup I'de anlamlı olarak daha düşüktür (p=0,020). Hasarlı bölge genişliği grup I'de grup II ile karşılaştırıldığında daha azdır (grup I ve II'de sırayla 0,335mm ve 0,730) (p=0,000). Sonuç: Sonuç olarak PlasmaBlade™, elektrokotore oranla İTA grefti hazırlanmasında intimanın ve pedikülün bütünlüğünün korunmasında daha etkin ve güvenlidir. İyi korunmuş endotel fonksiyonu daha yüksek greft açık kalma, sağ kalım ve kardiyak olaysız sağ kalım oranları elde edilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Use of at least one internal thoracic artery (ITA) graft with preserved endothelial function improves survival, cardiac event free survival and quality of life in coronary artery bypass grafting (CABG) patients. PlasmaBlade™ uses pulsed radiofrequency energy to enable precision cutting and coagulating at the point of application, without the thermal damage to surrounding tissues that is normally seen with conventional electrocautery. In this study, we aim to demonstrate that, harvesting ITA with a PlasmaBlade™ is more effective and safer in preserving integrity of intima and pedicle of ITA than electrocautery. Methods: A total of forty patients were recruited and then randomized to undergo ITA harvesting with PlasmaBlade™ (Group I) (n=20) or electrocautery (Group II) (n=20) for this study. ITA sections (intima and pedicle) were stained with Hematoxylin and Eosin, van Gieson's and Masson's trichrome stains and their integrity were morphologically assessed using light microscopy. Results: Histological examination revealed that, endothelium was well preserved and endothelial injury scores were significantly lower in Group I compared to Group II (p=0.020). Bleeding scores for the vessel wall and the pedicle were also significantly lower in Group I compared to Group II (p=0.020). Mean injury zone width was significantly shorter in Group I (0.335 mm and 0.730 mm in Group I and II respectively) (p=0.000). Conclusion: As a result, PlasmaBlade™ is safer and more effective in preserving integrity of intima and pedicle of ITA than electrocautery for ITA harvesting in CABG. A well preserved endothelial function might provide higher graft patency, survival and event free survival rates.