Bir ERCP merkezinin, son 10 yıllık perforasyon sıklığı ve tedavi yönetimi.
A ERCP center last 10 years perforation frequency and therapy management.
- Tez No: 420704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖDEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Giriş: ERCP nin en çok korkulan komplikasyonu perforasyonlardır. ERCP perforasyonları eğer erken fark edilmezse sepsis ve multiorgan yetmezliğine bağlı yüksek oranlarda mortalite bildirilmiştir (%8-23). Geleneksel olarak ERCP ile ilişkili duedonum perforasyonlarda tedavi cerrahidir. Fakat son 10 yılda perforasyonların yönetiminde yeni yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Yeni tanımlanan tedavi yöntemleri duedonum perforasyonlarında biliyer sistem stentleri ve klipsler etkin tedavi yöntemleri olarak bildirilmiştir. Materyal ve Metot: Hastanemiz ocak-2001 ve ekim-2013 arasında ERCP yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Perforasyon saplanan hastaların demografik özellikleri, cinsiyet, yaş kayıt edildi. Hastaların semptomları ve ERCP endikasyonları epikriz raporlarından bulundu Mart-Temmuz 2013 ayları arasında ardışık ERCP yapılan 201 hasta kontrol gurubu olarak alındı. Bulgular: 2001-2013 yılları arası 18536 ERCP işlemi yapıldı. 116(%0.62) hastada perforasyon saptandı. Perforasyon saptanan hastaların 69(%59.5) kadın ve ortanca yaşı 63(15-85) idi. Çalışmada perforasyon gurubunda mortalite 7(%6) kontrol gurubunda 1(%0.5) hastada mortalite saptandı(p:0.002). Perforasyonun geç fark edildiği 13 hastadan 4(%30.8) hasta, perforasyonun ERCP ile eş zamanlı fark edildiği 103 hastadan 3(%2.9) hasta öldü. Fark istatiksel olarak anlamlı bulundu(p:0.001). Perforasyonun oluşmasında risk faktörleri açısından yapılan multivariyet lojistik regresyon analizinde kanülasyon tipi ve basket kullanılması perforasyonun oluşmasında risk faktörleri olarak saptandı(sırası ile 2.6(1.07-6.5) ve 3.9(1.071-14.5)). Sonuç: ERCP komplikasyonları arasında mortalite oranlarının en yüksek ve hastaların yönetiminin en komplike olduğu komplikasyondur. Tip III perforasyonlar bening seyirli olup cerrahisiz yönetilebilirler. Tip I perforasyonlar çoğunlukla cerrahi tedavi kabul edilse de, erken saplanan ve batın içinin kirlenmediği vakalarda, OTSC hastaların cerrahiye verilmeden önce denenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Tip 2 perforasyonların endoskopik tedavi yöntemleri( SEMS; klips) ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.
Özet (Çeviri)
Background: The most feared complication of ERCP is perforation. İt was reported that perforations was recognized late to causes sepsis and multiple organ failure and reach to rates of mortality to %8-23. Duodenal perforations related to ERCP is treated tradioniatally by surgery. But last ten years new approaches have been emerged. New described treatment methods allow to close endoscopically to perforations. Patients and methods: In our hospital between january-2001 and october 2013 ERCP performed patients was searched retrospectively. Perforations described patients were recorded according to demographic, gender, and age. Symptoms of patients and ERCP indications were found from the medical records. Between march-july 2013, 201 consecutive patients who underwent ERCP were included as a control group. Findings: 18,536 ERCP procedures were performed between 2001-2013 years. Perforations were detected in 116(%0.62) patients. Described perforation patients was 69(%59.5) of women and 63(15-85) of median age. In study group of perforation was described 7(%6 )of mortality and 1(%0.5) in the the control group (p:0.002). 4(%30.8) of 13 patients with described perforation late and 3(%2.9) of 103 patients described concomitant with ERCP were died. The difference was found significantly(0.001). Performed multivariate logistic regression analysis for finding to risk factors for perforation were described kind of cannulation and the basket use (in order for 2.6(1.07-6.5) ve 3.9(1.071-14.5)). Conclusions:Perforations among the complications of ERCP have the highest mortality rates and management is the most difficult complications.. Type III perforations that is benign and is treated without surgery. Althought Treatment of Type I perforations accept often with surgery, We think patients before given the surgery, OTSC may be tried in case of early detected perforation and not contaminated into abdomen. Type II perforations can be managed successfully with endoscopic treatment method(SEMS and clips).