Hiperlipoproteinemilerin işitme fonksiyonu üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the hearing function in hyperlipoproteinemia patients
  1. Tez No: 420707
  2. Yazar: ABDULLAH KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. YILDIRIM NALÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamız 1997 Mart ve Aralık tarihleri arasında Ankara Numune Hastanesi 1.KBB Kliniğine ve Metabolizma Polikliniğine başvuran 40'ar hastalık iki grup üzerinde yapılmıştır. Birinci grupta kan lipid düzeyleri yüksek olan kişiler yer alırken,ikinci grupta kan lipid düzeyi normal kişiler yer almıştır. İki grup ortalama lipid düzeyleri ve işitme eşikleri yönünden karşılaştırılmış ve hiperlipoproteinemik kişilerde 2000 Hz ve üstü frekanslarda işitme kaybının anlamlı şekilde fazla görüldüğü saptanmıştır.Etkilenme özellikleri nedeni ile hiperlipoproteineminin daha çok kohlea bazal kısmında fonksiyon bozukluğu yaptığı düşünülmüştür. Tinnitus hiperlipideminin işitme üzerindeki direk etkileri ortaya çıkmadan önce başladığı ve ardından konuşma frekanslarını da içeren sensörinöral işitme kaybının oluştuğu düşünülmektedir.Ancak bu konunun 10000 Hz ve üzerinde yapılacak işitme fonksiyonu değerlendirmeleri ile anlaşılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted between 03th .1st . 1997 and 12th.01st.1997 in Ankara Numune Training and Research Hospital. The study was conducted with two groups . The first group included 40 people which have high blood lipid levels and second group included 40 people which have normal blood lipid levels. Two groups were compared for the blood lipid levels and hearing thresholds. There was significantly more hearing loss at upper than 2000Hz frequency in the first group. These findings suggest that hyperlipoproteinemia is making much impairment on the basal portion of the cochlea. Tinnitus is first appeared symptom in hyperlipoproteinemia patients. But In order to reach definitive conclusions on this issue, there is a need some studies which have high-frequency audiometric values.