Üniversite öğrencilerinde disosiyatif yaşantılar, travma ve ölüm anksiyetesi: Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri üzerine bir çalışma
Dissosiative experiences, trauma and death anxiety among college students: A study on students at University of Yuzuncu Yıl
  1. Tez No: 420708
  2. Yazar: MURAT BOYSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde disosiyatif semptomlar, trauma ve ölüm anksiyetesi arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek adına yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 382 erkek ve 189 kız olmak üzere toplam 571 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan öğrencilerin %74.7' sinin (N = 427) geçmişte bir şekilde travma yaşadıkları gözlenmiştir. Bu bağlamda travma yaşamış olma durumuna göre cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Kızların büyük çoğunluğu (%54) geçmişte genel travma yaşadıklarını bildirdikleri halde, erkek öğrencilerin %28.8' i fiziksel ve genel travma, %21.1' i ise sadece genel travma yaşadıklarını ifade etmektedirler. 37 öğrencinin (%6.5) öncesinde en az bir defa intihar girişiminde bulunduğu belirlenmiştir. Fiziksel ve cinsel travma yaşamış olan gruplarda disosiyatif yaşantı düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek çıkmasının (P < 0.01) yanı sıra, öncesinde ruhsal rahatsızlık geçirdiğini ve intihar girişiminde bulunduğunu ifade eden grupların da DES puanları diğerlerine nazaran anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır (P < 0.01). Disosiyatif yaşantılar ve diğer değişkenler arasında yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda, depresyon (P < 0.001) ve sürekli kaygı düzeylerinin (P < 0.001) pozitif yönde, yaşın (P < 0.01) ise negatif yönde disosiyatif yaşantılara etki ettiği gözlenmiştir. DES puanları arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık belirlenememiştir. Erkeklerle karşılaştırıldığında, kız öğrencilerin ölüme ilişkin kaygıları anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır (P < 0.001). Geçmişte yaşanmış travma çeşitlerine göre ölüme ilişkin kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Bir grup değişkenle ölüm kaygısı ölçeğinden alınan puanlar arasında yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda, yalnızca sürekli kaygı düzeylerinin ölüme ilişkin kaygıları pozitif yönde yordadığı gözlenmiştir (P < 0.001).
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the relationship between dissociative symptoms, trauma and death anxiety in college students. College students with a sample of 571 subjects, 382 males and 189 females included in this scrutiny. It is observed that %74.7 (N = 427) of the sample have experienced a kind of trauma in any way. In this vein, gender differences according to traumatic experiences were insignificant. Female subjects with majority (%54) proclaimed as they had experienced general trauma; however, male subjects declared both general and physical trauma together with a percentage of %28.8 and %21.1 general trauma per se, in sample population. 37 subjects (%6.5) had previous suicidal attempts once at least. Dissociative experiences scores were significantly higher in physically and sexually abused groups, nevertheless, the groups declaring previous mental illness and suicidal attempt revealed higher DES scores in comparison to lacking groups (P < 0.001). It appeared that the variables depression and trait anxiety impinged positively and age negatively on dissociative experiences in multiple regression analysis. There was no significant distinction between genders due to the DES scores. Comparing with male subjects, females had elevated death anxiety (P < 0..001). There was no significant disparity between average death anxiety scores among subjects suffering from trauma and the others without trauma. Nevertheless gender differences on death anxiety scale was significant (P < 0.001). Solely trait anxiety was found significant on death anxiety in consequence of multiple regression analysis among a cluster of variables (P < 0.001).