Edirne'den gelişmiş ülkelere gitme teşebbüsünde bulunan transit göçmenler
Transit migrants who are trying to reach developed countries through Edirne
  1. Tez No: 420712
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİLE REŞİDE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İnsanlık tarihiyle beraber toplumlar kimi zaman savaş, sürgün, afetler vb. durumlar yüzünden“zorunlu”olarak kimi zamanda, daha iyi yaşam koşulları elde etmek umuduyla“gönüllü”olarak göç ettiler. Batı'da endüstrileşme hareketiyle beraber ortaya çıkan iş gücü açıkları sırasıyla“kölelik”,“sözleşmeli işçilik”ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra başlayan“planlı göç”ile karşılandı. Ancak Batılı ülkeler 1980'li yıllarla beraber işgücü açıklarının kapandığını söyleyerek göç hareketlerine büyük kısıtlamalar getirmişler ve neredeyse imkansızlaştırmışlardır. Bununla birlikte, 1980'li yıllardan itibaren artarak, günümüzde Batı ülkelerinin değişen nüfus yapısı ve Batılıların yapmak istemedikleri işler dolayısıyla ortaya çıkan iş gücü açıkları, yasa dışı yollarla göç eden göçmenler aracılığıyla gideriliyor. İnsan kaçakçılığı yöntemiyle batılı ülkelere ulaşmaya çalışan bu göçmenler vardıkları ülkelerde olduğu kadar, yolculukları esnasında geçtikleri ülkelerde de derin izler bırakmaktadırlar.“Başka bir ülkeye gitmek niyetiyle bir ülkeye giren ve bir süre kalan”bu insanlara transit göçmen adı verilmektedir. Bu tanımdan yola çıkarak araştırmanın amacı, Edirne'den gelişmiş ülkelere gitme teşebbüsünde bulunan transit göçmenlerle, yapılandırılmış görüşme formu çerçevesinde, görüşmeler yaparak bu göçmenlerin demografik bilgileri, ülkelerinden ayrılış sebepleri, yolculukları, Türkiye'ye nereden ve nasıl girdikleri, yolculuklarında insan tacirlerinin rolü, Türkiye'deki yaşantıları ve hangi ülkeye gitmeyi planladıkları gibi bilgileri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Human beings have migrated from one place to other throughout their history. Sometimes, it was a voluntary migration to find new and fertile lands and sometimes obligatory, especially under the name of an exile after a war or conflict, to find more secure lands. The deficiency in labor, which comes out with the industrialization in the West, was satisfied first with slaves then indentured labors and lastly, after World War II, with planned migration. But during the 1980's western countries restricted or even made migration impossible, claiming that they do not need migrants anymore. Nevertheless, since there are some jobs, which Western people do not want to do and population structure of Western countries are changing these countries still need laborers. This need of Western countries, increasing since the 1980's, has been satisfied largely with illegal immigrants. Those immigrants who are trying to reach developed countries by illegal ways are affecting transit countries as well as their target countries. The immigrants who enter a country with the intention of going to another country and staying for a time period are called transit migrants. In accordance with this definition and by having interviews, based on structured interview form, with the transit migrants who are trying to reach developed countries through Edirne, this research aims to identify their demographic structure, the reason for leaving their home countries, their travel, how and from where they enter Turkey, the role of human smugglers in their travel in and outside of Turkey, their life conditions in Turkey and the destination which they plan to reach.