BPPV etyoloji ve rekkürenslerinde bir etken olarak osteoporozun değerlendirilmesi
Evaluation of osteoporosis as a factor in BPPV etiology and recurrence
  1. Tez No: 420713
  2. Yazar: GÜLŞAH ACAR YÜCEANT
  3. Danışmanlar: UZMAN ABDULLAH KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: BPPV etyolojisinde osteoporozun önemli bir yer tuttuğuna dair görüşler giderek artmaktadır. Çalışmamızda BPPV hastaları ve sağlıklı gönüllülerde osteoproz sıklığını belirlemeyi ve bu yolla BPPV etyolojisi ve rekürenslerinde osteoporozun rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Plan: Prospektif, kontrol gruplu, klinik çalışma Yer: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Materyal ve Metod: Çalışmaya 18 yaş üstü, 67 BPPV hastası( 18 erkek, 49 kadın) ve 78 sağlıklı gönüllü(33 erkek, 45 kadın) dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylere, DEXA yöntemi kullanılarak, kemik mineral yoğunluğu bakıldı. Elde edilen en küçük T skoru değerleri dikkate alındı. BPPV hastaları ve kontrol grubundaki ortalama T skorları ve osteoporoz prevalansı karşılaştırıldı. Ayrıca BPPV hastaları rekürrens özellikleri açısından iki alt gruba ayrılarak, osteoporoz prevalansı yönünden değerlendirildi. Bulgular: Vaka grubunun ortalama T skoru -1.5±1.3, kontrol grubunun -1.7±1.0 olarak saptandı. Osteoporoz prevalansı vaka grubunda %24(16 kişi), kontrol grubunda %26(20 kişi) olarak belirlendi. İki grup arasında osteoporoz prevalansı açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Rekürrens gösteren 35, rekürrens göstermeyen 32 BPPV hastası mevcuttu. Rekürrens gösteren BPPV hastalarının %23'ünde(sekiz hasta), rekürrens göstermeyen BPPV hastalarının ise %25'inde(sekiz hasta) osteoporoz mevcuttu. İki grup arasında osteoporoz prevalansı açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç: Literatürde BPPV hastalığı ve osteoporoz arasında anlamlı ilişki kuran çalışmalar mevcuttur. Çalışmamız bu konuda Türkiye'de yapılmış ilk çalışma olma özelliğine sahiptir. Çalışmamızda literatürdeki genel eğilimin aksine BPPV ve osteoporoz arasında anlamlı bir sebep sonuç ilişkisi saptanmamıştır. Özellikle yaşlı popülasyonda osteoporoz görülme oranı doğal olarak daha yüksektir. Bu durum, BPPV ve osteoporozun tesadüfi olarak da birlikte görülebileceğini düşündürmektedir. Bu konuda yapılacak diğer çalışmalarda, toplumdaki osteoporoz prevalansının da gözönünde bulundurulması gerektiği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Osteoporosis is considered as a important factor in BPPV etiology recently. We aimed to detect osteoporosis prevalence in BPPV disease and healthy controls. In this way to define the role of osteoporosis in BPPV etiology and reccurence. Plan: This is a prospective and controlled clinical study. Setting: Haseki Research and Training Hospital, Department of Otolaryngology Material and Method: All participants were over than 18 years old. There were 67 patients(18 male and 49 female) in BPPV group and 78 healthy volunteers (33 male and 45 female) in control group. Bone mineral density was determined in all participants by using DEXA method. The detected smallest T score was accepted current data in all participants. Mean T scores and osteoporosis prevalence were compared between BPPV group and healthy group. Additionally BBPV patients have been divided into two subgroups in terms of reccurence specifications and they have been examined in the manners of osteoporosis prevalence. Results: Average T-score in BPPV group and healthy control group were -1.5±1.3 and 1.7±1.0 respectively. Osteoporosis prevalence in BPPV group and healthy control were %24 (16 patients) and %26 (20 controls) respectively. There was no difference between two groups for osteoprosis prevalence. There were 35 patients in recurrent BPPV group and 32 patients in non-recurrent BPPV group and osteoporosis prevalence in these two groups were %23 (eight patients) and %25 (eight patients) respectively. There was no difference between recurrent and non-recurrent BPPV groups for osteoprosis prevalence. Conclusion: There are many studies which document a significantly relationship between BPPV and osteoroposis in the literature. Our study is the first one for this issue in Turkey. A reasonable cause and effect relationship between BPPV and osteoroposis has not been determined in our study, unlike the general tendency. Especially the prevalence of osteoporosis in the elderly population is particularly high naturally.Therefore BPPV and osteoporosis may be related coincidentally. We think that overall prevalence of osteoporosis should be considered in future studies.