Dirençli tüberküloz suşlarında fusidik asit etkinliği
Effi̇cacy of fusi̇di̇c aci̇d on drug resi̇stant strai̇ns of tuberculosi̇s
- Tez No: 420711
- Danışmanlar: DR. MELAHAT KURUTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Heybeliada Sanatoryumu Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon kişi tüberküloza yakalanmakta ve 3 milyon kişi de bu hastalıktan ölmektedir. Ancak asıl tehlike az sayıda olan antitüberküloz ilaçlara karşı artık direnç gelişmeye başlaması ve yeni güçlü antitüberküloz ilaçların kullanıma girmemesidir. Çok ilaca dirençli tüberküloz olarak tanımlanan, en az INH ve RİF direncini içeren tabloda, tedavi uzun, pahalı ve ilaç yan etkileri nedeni ile yönetimi zor bir hal almaktadır. Tedavi rejiminde yeni ve güçlü ilaçlara ihtiyaç vardır. Bizde bu bağlamda fusidik asitin antitüberküloz etkinliğini (etken madde olarak sodyum fusidat kullanarak) invitro ortamda araştırdık. Mayıs 2000 ile Eylül 2000 tarihleri arasında Heybeliada Sanatoryumu Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne tüberküloz ön tanısı ile yatırılıp, bakteriyolojik inceleme için balgam alınabilen 633 teksif pozitif hasta tez çalışmasına alındı.Teksif pozitif balgamlar, ilaçlı (absolü konsantrasyon yöntemi ile) ve ilaçsız Löwenstein-jensen kültüre ekilerek, INH, RİF, SM, EMB ve sodyum fusidata karşı direnç olup olmadığına bakıldı. 488'inde kültürde üreme oldu. 61 kültürde bir yada birden çok antitüberküloz ilaca karşı direnç saptandı ve bunların 34'ü çok ilaca dirençlı tüberküloz tanımına uyuyordu. Ancak bu kültürlerin hiçbirinde 128-64-32 mcg/ml konsantrasyonda sodyum fusidata direnç(üreme) saptanmadı. Sodyum fusidatın tüm dozlarında üreme saptanmadığından doza göre etkinlik belirlenemedi. Sonuçta fusidik asitin invitro ortamda 128-64-32 mcg/ml dozlarda ilaç direnci olan ve olmayan tüm mikobakterium tüberkülozis suşlarına etkili olduğu ve daha düşük dozlarda da çalışmanın devam edilmesi kararına vardık.
Özet (Çeviri)
About 8 million people diagnosed as tuberculosis, and 3 million people die from the disease each year. However the real danger is that there is increasing resistance to anti-tuberculosis drugs and difficulty of the introduction of new drugs. It is difficult to manage the treatment of Multidrug resistance tuberculosis (MDR-TB) which is defined as resistance to both INH and RIF, because treatment is expensive, have multiple side-effects and long. New and powerful drugs are needed. Therefore we investigated the anti-tuberculosis effect of fucidic acid (using sodium fusidate as the active ingredient) in vitro. 633 patients admitted to Heybeliada Chest Disease and Surgery Training Hospital with tuberculosis pre- diagnosis and with acid fast staining sputum (+) for acid fast staining between May 2000-September 2000 were included in to the study. Positive staining samples were studied with drug (with absolute concentration method) and without drug Lowenstein Jensen method for the INH, RİF, SM, EMB and sodium fusidate resistant. There was 488 (+) Mycobacterium tuberculosis culture. There was one or more resistance to the drugs in 61 samples, and 34 of the fitted to definition of multidrug resistant disease. However there was no culture positivity in any of these samples with sodium fusidate with the three different doses of 128-64-32 mcg/ml. Efficacy of Sodium fucidate could not be determined because of the fact that there is no culture positivity for all three doses. We concluded that, sodium fucidate is effective with the all three different doses of 128-64-32 mcg/ml to all culture positive samples with and without the multidrug resistant in vitro and continue to study with low doses.