Anonim ve limitet şirket hisselerinin haczi
Attachment of joint-stock and limited company shares
- Tez No: 420719
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HAKAN PEKCANITEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalısmanın konusu, anonim ve limitet sirket hisselerinin haciz usulünün anlatılması ve özellikle, hukukumuzda yeterince yer verilmeyen, haciz sonrasında, paraya çevirme asamasına kadar geçen sürede uygulanacak muhafaza tedbirleri sorunun çözümüne katkı sunmaktır. Hissenin haczi halinde, pay sahibinin malvarlıksal ve yönetimsel haklarının bundan nasıl etkilenecegi sorusunun yanıtı, her bir hakkın hukuki niteligi, payla olan iliskisi ve haciz isleminin hukuki sonuçları ile ilgilidir. Haciz, kural olarak, alacaklıya semerelerden yararlanma hakkı vermez. Dolayısıyla, payın haczedilmesi halinde, malvarlıksal haklardan, payın semeresi niteliginde olanlar haczin kapsamı dısında kalırlar. Ancak, kök hak niteligindeki ya da payın yerine kaim olan deger (sürrogat) niteligindeki malvarlıksal haklar kendiliginden haczin kapsamındadırlar. Yönetimsel haklar, kural olarak, payın haczinden etkilenmeyeceklerdir. Ancak, oy hakkının alacaklının zararına kullanılması halinde, alacaklıya iptal davası açabilme hakkının verilmesi yönünde yapılacak yasal düzenleme, payın muhafazası sorununun çözümü bakımından menfaatler dengesine uygun olur düsüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is, to be told the procedure of attachment of joint-stock and limited companies' shares and especially, to give some assist about the protect measures, what will be put after attachment, in the process of realize, which are not be included enough in our law. In the condition of a share was attached, the answer of how will it be effected the shareholder's patrimonial and administrative rights is concerned with each right's legal nature, their relation with share and the legal effect of attachment. Attachment, doesn't give usufruct, ordinarily. Consequently, patrimonial rights which are fruit will be out of the attachment effect. But, patrimonial rights, which have nature of rights origin or quid pro quo, will include in effect of attachment, automatically. The administrative rights won't be affected from attachment of share, ordinarily. But, in the condition of, vote right will be used to damage creditor, it would be suitable for balancing advantages, to make law, about giving to creditor right of action for nullity to solve protecting of share problem, according to my opinion.