Edinilmiş mallara katılma rejiminde şirket hisselerinin mal tasfiyesindeki durumu
The status of company shares in the liquidation of property under the participation in acquired property regime
  1. Tez No: 954014
  2. Yazar: İLDEM GEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kanuni mal rejimi, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu yürürlüğe girdikten sonra“mal ayrılığı”yerine“edinilmiş mallara katılma rejimi”olmuştur. Bu köklü değişiklik, tarafların malik oldukları şirket pay ve gelirlerinde önemli etkilere yol açmıştır. Edinilmiş mallara katılma rejimi tasfiye edilirken şirket payları ve bu payların değerlemesi hem doktrinde hem de Yargıtay kararlarında tartışmalı konularından biri olmuştur. Çünkü şirket paylarına ilişkin düzenlemeler; medeni hukuk, ticaret hukuku, vergi hukuku gibi birçok hukuk alanına girmektedir. Çalışmamızda, mal rejiminin tasfiyesinde maddi bir değeri olan, bir eşin veya ikisinin malik olduğu şirket hisseleri ayrıntılı şekilde incelenmiş ve şirket değerlemesinde kullanılan yöntemler de örnekler verilerek ele alınmıştır. Şirket değerlemesi yapılırken aktif ve pasif değerlerin kapsamı ile istisnai haller, doktrin ve yargı kararları çerçevesinde değerlendirilmektedir. Ayrıca, edinilmiş mallara katılma rejimi tasfiye edilirken, şirket hisselerinin edinilmiş mal veya şahsi mal olmasına göre; değer artış payı, katılma alacağı, denkleştirme hesaplamasında ne şekilde ele alınması gerektiği incelenmektedir. Şirket payı edinilmiş mal ise, mal rejiminin sonlanma esnasındaki şirketin malvarlığı durumu göz önüne alınmakta, şirket payı tasfiye esnasındaki değerine göre hesaplamaya katılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The legal property regime became“participation in acquired property regime”instead of“separation of property”after the Turkish Civil Code came into force. This radical change has caused significant effects on the company shares and income of the parties. While the regime of participation in acquired assets is being liquidated, company shares and the valuation of these shares have been one of the controversial issues both in the doctrine and in the decisions of the Court of Cassation. Because regulations regarding company shares; It falls into many fields of law such as civil law, commercial law and tax law. In our study, company shares owned by one or both spouses, which have a material value in the liquidation of the property regime, are examined in detail, and the methods used in company valuation are also discussed by giving examples. While valuing the company, the scope of active and passive values and exceptional cases are explained within the framework of doctrine and judicial decisions. In addition, while the regime of participation in acquired property is being liquidated, depending on whether the company shares are acquired property or personal property; How it should be handled in the calculation of equalization, value increase share and participation receivable is examined. If the company share is acquired property, the company's asset status at the time of termination of the property regime is taken into account, and the company share is included in the calculation according to its value during liquidation.