Non-insülin dependent diabetes mellitus'lu hastalarda karotid arter intima- media kalınlığı ve arteryel distansibilite'nin ultrasonografik ölçümü
The measurment of carotid artery intima media thicknes and arterial distensibility with ultrasonography in non-insulin dependent diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 420718
  2. Yazar: BİRCAN ALAN
  3. Danışmanlar: DR. GÜLÇİN DİLMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Muhittin Ülker Acil Yard.ve Trav. Eğt. ve Arş. Has.
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
NIDDM'lu hastalarda, karotid arterin IMK ve arteryel distansibilitesini ve kardiovasküler risk faktörleri ile ilişkisini, noninvaziv, uygulaması kolay ve tekrarlanabilir bir yöntem olan B-mod ultrasonografı ile saptamaya çalıştık. Bu amaçla Ankara Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi polikliniklerine müracaat eden 80 hasta çalışmaya alındı. Hastalar NIDDMTu grup ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Diabetli vakalar kontrol grubuyla karşılaştırıldığında diabetli vakalarda İ.M.K. daha yüksek ve arteryel distansibilite daha düşük bulundu. Ayrıca İ.M.K. ile yaş, diabet, sistolik kan basıncı ve yüksek trigliserit düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulduk ve NIDDMTu hastalarda plak prevalansını daha yüksek bulduk. Arteryel distansibilite ile yaş, HDL-kollestrol trigliserit ve sistolik kan basıncı arasında anlamlı bir ilişki bulduk. İ.M.K. ve distansibilite ölçümleri, aterosklerozun ilerlemesini önlemede ve farklı tedavilerin etkilerini gözlemlemede faydalı olabilir. Dahası İ.M.K. ve distansibilite ölçümleri NIDDMTu hastalarda komplikasyonları da önleme imkanını mümkün kılabilecektir.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the relationship of carotid artery IMT between, arterial distensibility and cardiovascular risk factors ın NIDDM patients with with B-mode ultrasound, which is easy and repeatable. For this purpose, the 80 patients were included to the study in Ankara Muhittin Ülker Emergency and Trauma Hospital, and divided into two groups, as follows: NIDDM patients and control group. We found that the carotid artery IMT was higher, and Arterial distensibility was lower in the patients with NIDDM according to the control group. And, there was a significant relationship between the carotid artery IMT and age, systloic blood pressure, and higher triglyceride levels. Plaque prevelance was higher in NIDDM patients. And also, there was a relationship between the arterial distensibility and age, HDL cholesterol, trigelyceride and sistolic blood pressure. IMT and arterial distensibility may be useful to prevent to progression of atherosclerosis, and to observe the effects of the different treatments. Moreover, the measuring of the IMT and arterial distensibility may be facilitate to prevent the complication in NIDDM patients.