Ekstremite yerleşimli yumuşak doku sarkomlarında prognostik faktörler ve klinik seyir
Prognostic factors and clinical outcomes of extremity soft tissue sarcoma
  1. Tez No: 420726
  2. Yazar: GÜLŞEN PINAR SOYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜMRÜT BAHAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yumuşak doku sarkomları erişkinlerde tüm kanserlerin %0,7'sini oluşturmaktadır. Ülkemizde yumuşak doku sarkomlarının görülme oranı %2,8'dir. ABD'de her yıl 8700 yeni vaka ve yaklaşık 1600 ölüm bildirilmektedir (yıllık insidans 2/100000). Yumuşak doku sarkomlarında genel olarak cinsiyet (kadın/erkek:1/1.2) ve ırk ayrımı yoktur. Pik yaş 55 olmasına rağmen medyan 40-60 yaştır. Çocukluk dönemi kanserlerinde 5. sıklıkta görülür ve kanser nedenli ölümde 5. en sık nedendir. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında, 1996-2012 yılları arasında tedavi edilen, ekstremite yerleşimli yumuşak doku sarkomlu 64 hastanın dosyası retrospektif olarak incelenerek prognostik faktörler ve klinik seyirin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastaların yaş ortalaması 54.9 (15-85), 35'i (%55) erkek, 29'u (%45) kadındı. Histolojik tip olarak, 20 (%31) hastada Malign fibroz histiositom (MFH), 16 (%25) hastada liposarkom, 11 (%17) hastada leyomyosarkom, 6 (%9) hastada sinovyal sarkom, 5 (%8) hastada malign mezenşimal tümör, 3 (%5) hastada malign periferal sinir tümörü, 1 (%1,5) hastada ekstraskleatal sarkom, 1 (%1,5) hastada epiteloid sarkom ve 1 (%1,5) hastada anjiosarkom görülmüştür. 15 (%23) hasta evre I, 30 (%47) hasta evre II, 17 (%27) hasta evre III ve 2 (%3) hasta evre IV idi. Hastaların 1 (%2) tanesine biyopsi, 2 (%3) tanesine subtotal eksizyon ve 61 (%95) tanesine total eksizyon yapılmıştır. Pre-operatif olarak 3 (%5) hastaya, post-operatif olarak 36 (%56) hastaya (1 hasta tedaviyi tamamlamadı), nüks tedavisi olarak 16 (%25) hastaya ve palyatif olarak 8 (%13) hastaya RT uygulanmıştır. Tüm hastalara günlük 180-300 cGy fraksiyonlarda toplam 30-74 Gy RT uygulanmıştır. Medyan sağkalım süresi 70.0 ve ortalama genel sağkalım süresi 89.1 aydır. 1, 3, 5 ve 10 yıllık sağkalım oranları sırasıyla %82.8, %69.3, %51.6 ve %39.4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Soft tissue sarcomas constitute of 0,7 % of all cancers in adults. In our country, the incidence of soft tissue sarcoma is 2,8%. 8700 new cases in the U.S. each year and about 1,600 death have been reported( annual incidence of 2/100000). Soft tissue sarcomas in general there is no discrimination on gender( famale/ male: 1/1,2) and racial. The peak age is 55 altought median age 40-60. 5 often seen in childhood cancer and is the most common cause of cancer death in the 5. Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, Radiation Oncology Department, in 1996-2012 between the treated limb localized soft tissue sarcoma of 64 patients retrospectively investigated prognostic factors and clinical outcome was to evaluate. The median age of patients was 54,9 (15-85). While 35 (55%) patients were male, 29 45% patients were women. Tumors were classified as MFH 31%, liposarcoma 25%, leiomyosarcoma 17%, synovial sarcoma 9%, malignant mesenchymal tumors 8%, malignant peripheral nerve sheath tumors 5%, ekstraskleatal sarcoma 1,5%, epithelioid sarcoma 1,5%, angiosarcoma 1,5% according to histologic subtypes. 15 (23%) patients were stage I, 30 (47%) patients were stage II, 17 (27%) patients were stage III ve 2 (3%) patients were stage IV. One of the patients(2%) cases biopsy, 2(%3) cases subtotal excision and 61(95%) cases total excision was performed. Pre-operatively, 3(5%) patients, post- operatively 36 (56%) patients (one patient treatment has not completed), recurrence treatment as 16 (25%) patients and palliative 8 (13%) patients were treated with RT. All patients in daily fractions of 180-300 cGy total 30-74 Gy was administered. Median survival time was 70,0 and the median overall survival time was 89,1 months.1, 3, 5 and 10 year survival rates were 82.8%, 69.3%, 51.6% and 39.4%, respectively.