2008 finansal krizi sonrası şirket birleşme ve devralmalarının firma performansı üzerindeki etkisi: gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalar için karşılaştırmalı bir analiz
The impact of mergers and acquisitions in the post 2008 global financial crisis on firm performance: a comparative analysis on developed and emerging markets
- Tez No: 420727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇITAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Gelişen piyasalarda firmaların var oldukları konumda kalmaları, yaşam sürelerini kısaltmaktadır. Doğal olarak, firmalar için süreklilik arz eden değişim ve gelişim adımlarının atılması firmanın uzun vadede başarı elde etmesine katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda, firmaların büyümeleri ve birleşme ve devralma faaliyetleri önem kazanmaktadır. Birleşme ve devralmalar, iki veya daha fazla şirketin hukuki yapılarını değiştirmek koşuluyla tüm kaynakları birleştirerek yeni bir şirket şeklinde faaliyetlerine devam etmesi ya da satın alınan şirketin devralan şirketin bünyesine dâhil olmasıdır. Etkin Piyasalar Hipotezi ve birleşme ve devralmaların giderek artan önemi çerçevesinde, çalışmamızın temel amacı, 2008 Küresel Finans Krizi sonrasında hem gelişmiş ülkelerin (Amerika, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya) hem de gelişmekte olan ülkelerin piyasalarında (Türkiye, Çin, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Meksika ve Rusya), şirket birleşme ve devralmalarının firma performansı üzerindeki etkisinin farklı yöntemler (Olay Çalışması, Muhasebe Tabanlı Yaklaşım, Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri: TOPSİS, VIKOR, MOORA) uygulanarak ortaya çıkarılması ve karşılaştırma yapılarak analiz edilmesidir. 2008 küresel finans krizi sonrası dönemde gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda meydana gelen birleşme ve devralmaların, firmaların hem muhasebe verileri temelinde performansına, hem de piyasa performansına (genel itibariyle) negatif etkide bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, piyasaların yer aldığı düzey grubunun farklılaşmaya neden olmadığı görülürken, çok kriterli yöntemlerden elde edilen bulgular model bazında değişimin çıkan sonuçları etkilediğini göstermiştir. Diğer taraftan, araştırma kapsamında değerlendirilen piyasaların tamamının, kullanılan veri seti ve model kısıtı altında, yarı-güçlü formda etkin olmadıkları tespit edilmiştir. İlaveten, birleşme ve devralmaların değer yaratıcı etkisine, piyasaların çoğunluğunda rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In emerging markets firms' unwillingness to change leads them to face unavoidable entropy. Inherently, firms' adaptation to permanent change and developments will contribute to their success in the long run. Within this context, addressing firm expansion, mergers and acquisitions becomes crucial in a research setting. Mergers and acquisitions can be defined etiher as a type of restructuring through which two or more firms become a single unit by changing their previous legal status and consolidating resources or a case where a purchased firm merges with the one taking it over. In the light of increasing significance of Efficient Markets Hypothesis, mergers and acquisitions, the objective of this research is to determine and comparatively analyze the impact of firm merger and acquisition on the performance in both developed markets (USA, England, Canada, Germany, France, Italy and Spain) and emerging markets (Turkey, China, Brazil, India, South Africa, Mexico and Russia) in the post 2008 Global Financial Crisis by conducting various methods such as event study, accounting based approach, multi criteria decision making methods: TOPSİS, VIKOR, MOORA. The findings of this study indicate that mergers and acquisitions following 2008 global financial crisis in developed and emerging markets have generally negative impacts on both firms' accounting based performance and market performance. The country group embodying markets did not cause any variation in the relationship. whereas findings obtained through multi-criteria methods showed that model based differentiation influenced the results. On the other hand, based on the dataset and model limitations, all markets anaylzed in this study are determined to be inefficient in the semi-strong form. In addition to that, value creating impact of mergers and acquisitions, was not detected in the majority of markets.