Yuvarlak hücreli sarkomların immünhistokimyasal belirteçlerle güncel sınıflandırılması
Current classification of round cell sarcomas with immunohistochemical markers
- Tez No: 869679
- Danışmanlar: PROF. DR. MEBRURE BİLGE BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Patoloji, Oncology, Orthopedics and Traumatology, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Amaç: Yuvarlak hücreli sarkomlar güncel sınıflandırmada“Ewing sarkomu”,“EWSRnon-ETS füzyonu gösteren sarkomlar”,“CIC rearanjmanı gösteren sarkomlar”,“BCOR genetik alterasyonu gösteren sarkomlar”şeklinde ayrılmış olup birbirlerinin ayırıcı tanısında yer almaktadır. Çalışmamızda günlük kullanımda hızlı sonuç vermesiyle tercih edilen immünhistokimyasal incelemeleri kullanarak birimimizde“yuvarlak hücreli sarkom”tanısı almış vakaları güncel sınıflandırmaya göre kategorize etmeyi planladık. Araştırmamızda NKX2.2, ETV4, WT1, DUX4, BCOR, CCNB3, SS18-SSX immünhistokimyasal belirteçleri ile yuvarlak hücreli sarkomların güncel sınıflandırmasını yapmayı amaçladık. Güncel sınıflandırmayı immünhistokimyasal çalışmalar ile daha hızlı ve daha az maliyetli olarak yaparak günlük patoloji pratiğine katkıda bulunmayı hedefledik. Yuvarlak hücreli sarkomlarda saptanan genetik alterasyonların (CIC, BCOR, EWSR-nonETS) klinik prognozu etkilediği bilinmektedir (10,35,69,95). Ancak yapılan araştırmalarda sınırlı sayıda CIC, BCOR ve EWSR-non-ETS füzyonu gösteren sarkomların saptanması nedeniyle, bu konuda geniş çaplı ve farklı merkezli araştırmalara ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir (69-71,95). Çalışmamız sonucunda sınıflandırılan vakalarda, hastaların prognoz verilerine ulaşılacaktır. Grupların sağkalım analizleri yapılacak ve birbirleriyle kıyaslanacaktır. Sağkalım üzerinde tümör boyutu, tümör lokalizasyonu, yaş ve cinsiyetin etkisi araştırılacaktır. Prognozla ilgili bulguların klinik hekimlerine yol gösterici olacağını umuyoruz. Gereç ve yöntem: 2008-2023 yılları arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda rezeksiyon, insizyonel ve trucut biyopsi materyallerinden tanı almış, 184 adet yuvarlak hücreli sarkom vakası arşiv taraması ile tespit edildi. Bu vakalara Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden ulaşıldı, bu materyallere ait parafin bloklardan hazırlanan kesitler üzerinde NKX2.2, WT1, ETV4, DUX4, BCOR, CCNB3, SS18-SSX antikorları ile immünhistokimyasal incelemeler gerçekleştirildi. Hematoksilen-Eozin boyalı kesitlerde histopatolojik parametreler değerlendirildi. Çalışma grubuna dahil edilen olgulara ait nüks ve 2 metastaz durumları ile sağkalımlarıyla ilgili güncel bilgiler hastane veri sistemi (Probel), Enabız uygulaması ve ilgili kliniklerin doktorlarına ulaşılarak hasta dosyalarından elde edildi. İmmünhistokimyasal incelemenin yetersiz kaldığı vakalarda ve aynı zamanda immünhistokimyasal ve moleküler analizlerin korelasyonunu görebilmek için gerekli vakalarda EWSR1“Break apart”FISH, CIC-DUX4“Fusion”FISH ve BCOR-CCNB3“Fusion”probları kullanılarak FISH moleküler incelemeleri yapıldı. EWSR- non-ETS sarkomları için şüpheli bulunan vakalarda ise RT-PCR analizi ile EWSR1-FLİ1 ve EWSR1-ERG füzyonları varlığı araştırılıp bu füzyonların saptanmaması durumunda yeni nesil dizileme (NGS) analizi tercih edildi. Bulgular: Çalışmada olgular,“DSÖ 2021 Kemik ve Yumuşak doku tümörleri”yuvarlak hücreli sarkomların güncel sınıflandırmasına göre gruplandırıldı. 148 Ewing sarkomu, 18 CICDUX4 sarkomu, 18 BCOR-CCNB3 füzyonu gösteren sarkom belirlendi. Ewing sarkomu ve CIC-DUX4 füzyon sarkomları cinsiyet açısından farklılık göstermezken BCOR-CCNB3 füzyon sarkomları erkek baskın izlendi. CIC-DUX4 sarkomlarında yumuşak doku lokalizasyonu (%95) öne çıkarken BCOR-CCNB3 sarkomlarında kemik ve yumuşak doku lokalizasyonu benzerdir. CIC-DUX4 füzyon sarkomlarında ortalama yaş 28,6, BCOR-CCNB3 füzyon sarkomlarında 30,9'dur. Çalışmamızda CIC-DUX4 ve BCOR-CCNB3 sarkomlarında tanı anı yaş ortalaması Ewing sarkomuna göre ileridir. Benzer şekilde ekstraskeletal Ewing sarkomunda tanı anı yaşı, kemik yerleşimli Ewing sarkomuna göre ileridir. Ewing sarkomunda pediatrik yaş grubunda ekstremite kemik lokalizasyonu daha sıkken, erişkin yaş grubunda ise yumuşak doku-viseral (ekstraskeletal) lokalizasyon daha sık izlendi (p değeri 0,05). Her üç grupta Ewing sarkomu rejimi içeren neoadjuvan tedaviye verilen histopatolojik yanıt olan regresyon oranı benzerdir. Tümör boyutu 5 cm ve üzeri vakalarda genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım, 5 cm'den küçük olan vakalardan daha düşük olup fark istatiksel açıdan anlamlıdır (p değeri=0,010). Yaş, cinsiyet ve tümör lokalizasyonunun her üç grupta sağkalım üzerinde anlamlı olmadığı saptandı (p>0,05). Sonuç: CIC-DUX4 ve BCOR-CCNB3 sarkomlarına“Yuvarlak hücreli sarkomlar”demek aslında bu sarkomların morfolojisinin genelini yansıtmamaktadır. Belirgin pleomorfizm, miksoid veya pembe hyalen stroma, iğsi komponent, geniş berrak/eozinofilik sitoplazma varlığı Ewing sarkomundan uzaklaştıran, akla diğer grupları getirmesi gereken histopatolojik parametrelerdir. CD99, NKX2.2, WT1, ETV4, DUX4, BCOR, CCNB3 antikorlarını içeren immünhistokimyasal panelin yuvarlak hücreli sarkomları sınıflandırmada kullanışlı olduğu sonucuna varıldı. İğsi komponent içeren vakalarda panele SS18-SSX antikorunun eklenmesi önerilir. CD99 antikorunun yaygın membranöz/fokal boyanması veya antikorla boyanma olmaması CIC-DUX4 ve BCOR-CCNB3 sarkomlarında görülmüş olup bu sarkomları dışlatmamaktadır. NKX2.2 antikorunun difüz nükleer pozitifliği Ewing sarkomunu, CICDUX4 ve BCOR-CCNB3 sarkomlarından ayırmada başarılıdır. CIC-DUX4 sarkomlarında en ideal immünhistokimyasal belirtecin vakaların tamamında difüz nükleer boyanan DUX4 antikoru olduğu saptandı. WT1 antikoru ile paranükleer/sitoplazmik boyanmanın CIC-DUX4 sarkomlarında izlenebileceği, sadece nükleer boyanmanın kabul edilmemesi gerektiği sonucuna ulaşıldı. BCOR ve CCNB3 antikorlarıyla BCOR-CCNB3 sarkomlarında yanlış negatiflik oranı 4 yaklaşık %30-35 bulunup yüksek olarak değerlendirildi, BCOR-CCNB3 FISH incelemesinin rutin olarak vakalara yapılması gerektiği sonucuna varıldı. CIC-DUX4 füzyonu gösteren sarkomlarda sağkalım, diğer gruplara göre daha düşük izlenirken gruplar arasında istatiksel açıdan anlamlı sağkalım farkı izlenmedi. Sağkalım üzerinde olumsuz etki gösteren istatiksel açıdan anlamlı parametre tümör boyutunun 5 cm'nin üzerinde oluşudur. Ewing sarkomu rejimi dışı tedavi alan vaka sayısının çok kısıtlı olması nedeniyle sağkalım, Ewing sarkomu rejimine göre tedavi edilen vakalarla istatiksel açıdan kıyaslanamadı, bu alanda daha fazla sayıda vaka ile yapılacak çalışmalar gerekmektedir. EWSR1-non-ETS füzyonu gösteren daha nadir antitelerin tespiti için immünhistokimyasal incelemeler yetersiz kalmaktadır. EWSR1“Break apart”FISH incelemesi pozitif olan ancak Ewing sarkomu morfolojisine uymayan EWSR1-non-ETS grubu şüphesi uyandıran vakalarda spesifik füzyon partnerinin tespitinde yeni nesil dizileme (NGS) incelemesi faydalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In the current classification, round cell sarcomas are divided into“Ewing sarcoma”,“sarcomas showing EWSR-non-ETS fusion”,“sarcomas showing CIC rearrangement”,“sarcomas showing BCOR genetic alteration”and are included in the differential diagnosis of each other. In our study, we are planning to categorize the cases diagnosed as“round cell sarcoma”in our department, according to the current WHO classification by using immunohistochemical method which are preferred because they provide rapid results in daily use. In our research, we aim to make an updated classification of round cell sarcomas using NKX2.2, ETV4, WT1, DUX4, BCOR, CCNB3, SS18-SSX immunohistochemical markers. We aim to contribute to daily pathology practice by making the current classification faster and less costly with immunohistochemical studies. It is known round cell sarcomas are molecularly different from each other. Genetic alterations like“CIC”,“BCOR”,“EWSR-non-ETS”detected in round cell sarcomas. Therefore, their prognosis and treatment may differ. However, it is stated that large-scale and different-centered studies are needed on this subject, as a limited number of sarcomas showing CIC, BCOR and EWSR-non-ETS fusion have been detected until now. Prognosis data of the patients will be accessed in the cases classified as a result of our study. Survival analyzes of the groups will be performed and compared with each other. The effects of tumor size, tumor location, age and gender on survival will be investigated. We think that the findings regarding prognosis will guide the clinicians and spesific therapies can be developed for each different tumor group. Materials and methods: Between 2008 and 2023, 184 cases of round cell sarcoma, diagnosed from resection, incisional and trucut biopsy materials in the Department of Pathology of Istanbul Faculty of Medicine, were identified by archive browsing. These cases were accessed from the archives of the Department of Medical Pathology, and immunohistochemical examinations were performed using NKX2.2, WT1, ETV4, DUX4, BCOR, CCNB3, SS18- SSX antibodies on the sections prepared from paraffin blocks of these materials. Histopathological parameters were evaluated on Hematoxylin-Eosin stained sections. Current 6 information about the recurrence, metastasis status and survival of the cases included in the study group was obtained from the patient files through the hospital data system (Probel),“Epulse”application and by contacting the doctors of the relevant clinics. Using EWSR1“Break apart”FISH, CIC-DUX4“Fusion”FISH and BCOR-CCNB3“Fusion”probes FISH molecular examinations were performed in cases where immunohistochemical examination was insufficient or in cases where it was necessary to see the correlation between immunohistochemical and molecular analyses. In cases suspicious for EWSR-non-ETS sarcomas, the presence of EWSR1-FLI1 and EWSR1-ERG fusions was investigated by RTPCR analysis, and if these fusions were not detected, next generation sequencing (NGS) analysis was preferred. Results: The study was conducted according to the current classification of round cell sarcomas in“WHO 2021 Bone and Soft tissue tumors”. 148 Ewing sarcomas, 18 CIC-DUX4 sarcomas and 18 BCOR-CCNB3 fusion sarcomas were identified. While Ewing sarcomas and CIC-DUX4 fusion sarcomas did not differ in terms of gender, BCOR-CCNB3 fusion sarcomas were male predominant. While soft tissue localization (95%) is prominent in CIC-DUX4 sarcomas, skeletal and soft tissue localization are similar in BCORCCNB3 sarcomas. The mean age in CIC-DUX4 fusion sarcomas is 28,6 years; in BCORCCNB3 fusion sarcomas is 30,9. In our study, the average age at diagnosis in CIC-DUX4 and BCOR-CCNB3 sarcomas is higher than Ewing sarcoma. Similarly, the age at diagnosis in extraskeletal Ewing sarcoma is older than Ewing sarcoma. In Ewing sarcoma, while extremity localization was more common in the pediatric age group, soft tissue-visceral (extraskeletal) localization was more common in the adult age group (p value 0,05). The regression rate, the histopathological response to neoadjuvant therapy including the Ewing sarcoma regimen, was similar in all three groups. Overall survival and disease-free survival in cases with a tumor size of 5 cm and above are lower than in cases with a tumor size of less than 5 cm, and the difference is statistically significant (p value = 0,010). It was determined that age, gender and tumor location were not significant on survival in all three groups (p>0,05). Conclusion: Calling CIC-DUX4 and BCOR-CCNB3 sarcomas as“Round cell sarcomas”does not actually reflect the general morphology of these sarcomas. Marked pleomorphism, myxoid or pink hyaline stroma, spindle component, and large clear/eosinophilic cytoplasm are histomorphological parameters that exclude Ewing sarcoma and should bring other groups to mind. It was concluded that the immunohistochemical panel including CD99, NKX2.2, WT1, ETV4, DUX4, BCOR, CCNB3 antibodies was useful in classifying round cell sarcomas. In cases involving a spindle cell component, it is recommended to add SS18-SSX antibody to the panel. Diffuse membranous/focal staining of CD99 antibody or lack of staining with antibody has been seen in CIC-DUX4 and BCOR-CCNB3 sarcomas and a negative result does not 8 exclude these sarcomas. Diffuse nuclear positivity of NKX2.2 antibody is successful in differentiating Ewing sarcoma from CIC-DUX4 and BCOR-CCNB3 sarcomas. It was determined that the most ideal immunohistochemical marker in CIC-DUX4 sarcomas was DUX4 antibody, which showed diffuse nuclear staining in all cases. It was concluded that paranuclear/cytoplasmic staining with WT1 antibody can be observed in CIC-DUX4 sarcomas, not only nuclear staining should be accepted. The false negative rate in BCOR-CCNB3 sarcomas with BCOR and CCNB3 antibodies was found to be approximately 30-35% and was considered high. It was concluded that BCOR-CCNB3 FISH examination should be performed routinely in these cases. While survival in sarcomas showing CIC-DUX4 fusion was lower than in other groups, no statistically significant survival difference was observed between the groups. The statistically significant parameter that has a negative effect on survival is tumor size> 5 cm. Since the number of cases receiving treatment other than the Ewing sarcoma regimen was very limited, survival could not be compared statistically with the cases treated according to the Ewing sarcoma regimen. Studies with a larger number of cases are required in this field. Immunohistochemical examinations are inadequate for the detection of the EWSR1-nonETS. Next-generation sequencing (NGS) examination is useful in detecting the specific fusion partner in cases where the EWSR1“Break apart”FISH examination is positive but does not match the morphology of Ewing sarcoma and raises suspicion for EWSR1-non-ETS group.