Uzun süreli odun ve tezek türü biomass yakıtına maruziyetin akciğer ve kalp fonksiyonları üzerine etkisi
Dung type of wood and long-term effects of exposure biomass fuels to the heart and lung function
- Tez No: 420739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Biomass canlı organizmalar , hayvan ve bitki gibi biyolojik materyallerden oluşmaktadır.Odun,odun kömürü,tezek,tahıl artıkları,yanmış bitki ve yanmış hayvan materyalleri biomass yakıtı olarak bilinmekte olup ev içi hava kirliliğine yol açmaktadır.Katı yakıt dumanı maruziyeti ile kanıt derecesi kuvvetli 3 klinik durum tanımlanmıştır.Bunlar çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonları,kadınlarda KOAH ve kömür dumanına maruz kalan kadınlarda akciğer kanseridir.Ayrıca interstisyel akciğer hastalığı,solunum semptomları ,astım atakları tüberküloz gelişimine yol açabilmektedir.Partikül maddde hava kirliliğinin istatistiksel olarak kardiovasküler hastalığı artırdığı gösterilmiştir.Çalışmamızda uzun dönemli biomass maruziyetinin akciğer ve kalp fonksiyonları üzerine etkisini araştırdık.Çalışmaya 167±110 saat X yıl odun dumanına maruz kalan(ortalama yaş ;68±9 yıl) 26 kadın hasta ile 167±104 saat X yıl tezek dumanına maruz kalan (ortalama yaş;65±10 yıl) 20 kadın hasta ve kontrol grubu olarak herhangi bir akciğer hastalığı olmayan (ortalama yaş;63±11 yıl) 31 kadın hasta alınmıştır.Tüm hastaların fizik muayenesi sonrası,ön-arka akciğer filmi,biokimya,tam kan sayımı,bel ve kalça çevresi ölçümü,vücut kitle indexi ölçümü,EKG,solunum fonksiyon testi ve transtorasik ekokardiyografi yapıldı.Solunum fonksiyon testi parametreleri FEV1,FEV1(lt),FVC,FVC(lt) ve FEF25-75 değerleri odun ve tezek grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü.Solunum fonksiyon testine göre odun tipi biomass madde dumanına maruz kalan olguların % 26,9'ında obstruktif tip, % 38,5'inde restriktif tip,%26,9'ında kombine tip ventilasyon kusuru saptanırken % 7,7 olguda solunum fonksiyon testleri normal bulunmuştur.Tezek tipi biomass madde dumanına maruz kalan olgularda ise %22,2'sinde obstruktif tip,%22,2'sinde restriktif tip,%38,9'unda kombine tip ventilasyon bozukluğu saptanırken %16,7 olguda solunum fonksiyon testleri normal bulunmuştur.Çalışmamızda özellikle odun tipi biomass madde dumanı maruziyeti olanlarda sağ kalp fonksiyonlarında bozulma belirtileri saptadık.Odun ve tezek türü biomass madde duman maruziyeti olan kadınların sıklıkla akciğer fonksiyonlarının bozulmuş olduğu ve biomass madde dumanının kimyasal içeriğinin çok çeşitli olması nedeniyle akciğer dışında kardiak etkilerinin olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Biomass living organisms are composed of biological materials such as animal and vegetable.Wood, charcoal, dung, corn residue, burnt plants and animals is known as the fuel burned biomass materials leads to indoor air pollution.The degree of proof with solid fuel smoke exposure has been identified strong 3 clinical status.These children in lower respiratory tract infections in women is COPD and lung cancer in women who are exposed to coal smoke.In addition, interstitial lung disease, respiratory symptoms, can lead to asthma attacks, tuberculosis development.Statistically cardiovascular pollution of particulate matter has been shown to increase the disease.The long-term biomass exposure in our study we investigated the effect on lung and heart function.The study included 167 ± 110 hours X years exposed to wood smoke (mean age, 68 ± 9 years) 26 167 ± 104 hours with a female patient X years dung exposed to smoke (mean age, 65 ± 10 years) and 20 female patients and the control group without any lung disease (mean age, 63 ± 11 years) were 31 female patients.After physical examination of all patients, anteroposterior chest X-ray, blood chemistries, complete blood count, waist and hip circumference, body mass index measurement, ECG, pulmonary function test and transthoracic echocardiography was performed.Pulmonary function test parameters FEV1, FEV1 (liters), FVC, FVC (l) and 25-75 values were significantly lower than the control group on wood and dung.According to the type of wood biomass material obstructive pulmonary function test type in 26.9% of subjects exposed to smoke, restrictive type of 38.5%, was detected in 26.9% of the combined type of ventilation defects in 7.7% patients with normal pulmonary function tests found.The type of biomass material in dung subjects exposed to smoke obstructive type in 22.2%, 22.2% in the restrictive type, combined type ventilation disorder was detected in 38.9% and 16.7% in patients with pulmonary function tests were normal.In our study, especially wood biomass-type material smoke, we found signs of deterioration in heart function in patients with exposure.We determined the type of wood and biomass dung matter of women who smoke exposure is often impaired lung function and chemical composition of biomass material that the cardiac effects of smoke outside of the lungs due to the variety.