Subklinik hipotiroidin gebelik seyri ve fetüs üzerine etkisi
The effect of subclinic hypothroidism on the fetus and the progress of pregnancy
- Tez No: 420738
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hipotiroidinin gebelik seyri ve fetus üzerine olumsuz etkilerinin olduğu bilinmektedir. Subklinik hipotiroidinin gebelik ve fetus üzerine olumsuz etkilerinin olup olmadığı henüz açığa kavuşmamış bir kunudur. Biz kliniğimizde yaptığımız bir retrosipektif çalışmayla subklinik hipotiroidinin gebelik seyri ve fetus üzerine olumsuz etkilerinin olup olmadığını araştırdık. Çalışmaya Ocak 2002 - Haziran 2006 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde takip edilen ve klinikte doğum yapmış olan gebeleri aldık. Doğum kayıtlarında 20. gebelik haftasından sonra doğum yapmış olan gebelerin kayıtlarını inceledik. Doğum kayıtlarından gebelerin isim, soy isim ve dosya numaralarını bulduk. Hastaneninin medihasta programından gebelerin tiroid fonksiyon testlerini (TSH, sT4 ve sT3) araştırdık. Gebeleri tiroid fonksiyon testleri normal (TSH, sT4 ve sT3 değerleri normal) olanlar ve subklinik hipotiroidisi (TSH yüksek, sT4 ve sT3 normal) olanlar olarak iki gruba ayırdık. Laboratuvar kayıtlarının incelenmesi sonrası tiroid fonksiyonları normal olan 789 gebe ve subklinik hipotiroidisi olan 45 gebe tesbit ettik. Kontrol grubunda 70-80 gebe bulunmasının yeterli olacağını karar verdik. Kontrol grubunu randomize olarak seçmek için tiroid hormon değerleri normal olan gebelerin hasta dosya numaralarını küçükten büyüğe doğru sıraladık. Bu sıralama sonrasında her on gebeden birini seçerek kontrol grubunu oluşturduk. Bu hastaların hasta dosyalarından gebelik takibi ve doğum kayıt notlarını inceledik. Bu araştırmalar sonucunda hasta grubundan 33 gebe ve kontrol grubundan 52 gebeyi çalışmaya aldık. Gebeleri; yaş, gravite, parite, abortus, gebelik tahliyesi, vajinal doğum, sezaryenle doğum, gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi, eklampsi, preterm eylem, doğum haftası, intrauterin ölüm, intrauterin gelişme geriliği ve ablasyo plasenta yönünden araştırdık. Yenidoğanları; doğum haftası, doğum ağırlığı, 5. dakika Apgar değeri, neonatal ölüm, doğum sonrası yenidoğan yoğun bakım desteği alma, major malformasyon, respiratuvar distress sendromu, nekrotizan enterokolit, intraventriküler kanama yönünden araştırdık. Araştırma sonucunda subklinik hipotiroidili gebelerle ötiroid gebeler arsında gebelik komplikasyonları ve yenidoğan komplikasyonları yönünden fark bulunmadığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
It's known that hypothyroidism has negative effects on pregnancy and fetus. However, it remains unclear whether subclinical hypothyroidism has negative effects on pregnancy and fetus or not. We, in our clinic, research whether subclinical hypothyroidism has negative effects on pregnancy and fetus or not in a retrospective study. In this study, we include the pregnant women who had been attended in Mediterranean University Gynecology and Obstetric's Clinic and delivered at there between january 2002 and jun 2006. We analyze the data of the pregnants who delivered after 20th gestational week. We obtained pregnants' name, surname and chart number from birth records and from the medipatient program we obtained pregnants' thyroid function tests (TSH, fT4, fT3). We classified the pregnants as two group of who have normal thyroid function tests (normal TSH, fT4, fT3 values) andwho have subclinical hypothyroidism (higher TSH, normal fT4, fT3). After analyzing the laboratory records we defined 789 pregnants with normal thyroid function tests and 45 pregnants with subclinical hypothyroidism. We decided that it is satisfactory of including 70-80 pregnants in control group. We put in order the chart numbers of the pregnants' who have normal thyroid function tests from down to up to randomize the control group. Then we chose one of every ten pregnants to determine the control group. We analyzed pregnancy follow-up and birth records from patients charts. Aftermore, we include 33 pregnants from patient group and 52 pregnants from control group into the study. We search the pregnants as; age, gravity, parity, abortion, termination, vaginal delivery, delivery with cesarian, gestational hypertention, preeclampsia, eclampsia, preterm action, delivery date, intrauterine death, intrauterine growth retardation and ablatio placentae. We search the neonates as birth week, birth weight, 5th minutes apgar score, neonatal death, neonatal intensive care after birth, major malformation, respiratory distress syndrome, necrotizing enterocolitica, intraventricle bleeding. As outcame of the study we observed that there is no differences on pregnancy complication and neonatal complication between the euthyroid pregnant women and subclinical hypothyroid pregnant women.