Frontal askılamada kullanılan silikon çubuk ile otojen fasya latanın karşılaştırılması
Comparison of silicon rod with autogenous fascia lata in frontalis suspension surgery
- Tez No: 420741
- Danışmanlar: UZMAN DİLEK YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Pitozis, göz kapaklarında sebep olduğu fonksiyon bozukluğu yanında estetik olarak da ciddi problemler yaratabilen bir durumdur. Tipi ve derecesi belirlendikten sonra pitozisin düzeltilmesi için en uygun cerrahi girişim planlanır. Cerrahi yöntemin planlanmasında en önemli kriter levator fonksiyonudur. Levator fonksiyonunun iyi olduğu minimal pitozislerde müller kası cerrahisi, levator fonksiyonunun iyi olduğu, ancak orta ve ağır derecede pitozis bulunan olgularda levator aponöroz cerrahisi uygulanabilir. Levator fonksiyonunun çok zayıf olduğu orta ve ağır pitozisli olgularda ise üst kapağı kaldırmak için organik ya da inorganik materyaller kullanılarak frontal askılama cerrahisi yapılabilir. Bu çalışmada S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniğinde 1999-2003 yılları arasında, pitozisli olgularda otojen fasya lata ve silikon çubuk kullanarak uyguladığımız frontal askılama cerrahisi ile elde ettiğimiz sonuçlar ve komplikasyonları karşılaştırılmıştır. Materyal ve Metod: Aralık 1999 – Nisan 2003 döneminde 29 olguya ( 36 göz ) frontal askılama ameliyatı uygulandı. Cerrahi öncesinde tüm olgulara tam göz muayenesi yapıldı. Göz muayenesine ek olarak pitozis miktarı, levator fonksiyonu, göz hareketleri değerlendirildi. Zayıf Bell fenomeni ve yukarı bakış kısıtlılığı bulunan olgular ( III. sinir felci, doğumsal fibrozis sendromu ) ile 3 yaşın altındaki olgularda silikon çubuk, 3 yaşın üzerindeki olgularda ise otojen fasya lata öncelikli olarak tercih edildi. Frontal askılama cerrahisi sonuçları değerlendirilirken tek taraflı olgularda oluşturulan kapak aralığı diğer kapak aralığı ile eşit düzeyde veya 1-2 mm düşük ise, çift taraflı olgularda ise kapağın limbusu en fazla 3 mm örtmesi tatminkar sonuç olarak tanımlandı. Üç mm ve üzerindeki iptozis miktarı yetersiz düzelme kabul edilip erken dönemde (postoperatif ilk hafta içinde) revize edildi. Kapak retraksiyonu 2-3 mm ve üzerinde ise aşırı düzelme kabul edildi. Her iki grubun sonuçları ( pitozisde yineleme, yetersiz düzelme, aşırı düzelme, enfeksiyon, keratopati açısından) karşılaştırıldı. Bulgular : Çalışmaya alınan, yaşları 9 ay ile 28 yıl ( ort 9.7 yıl ) arasında değişen 29 olguya ( 36 göz ) frontal askılama ameliyatı uygulandı. 22 olguda ( 26 göz ) basit doğumsal distrofik ( myojenik ) ptozis, 2 olguda ( 2 göz ) III. sinir felci, 2 olguda ( 4 göz ) blefarofimozis sendromu, 2 olguda ( 3 göz ) doğumsal ekstraoküler fibrozis sendromu, 1 olguda ( 1 göz ) travmatik ptozis mevcuttu. Olguların tümünde levator kası fonksiyonu zayıf ( 0 – 4 mm ) olup, 34 gözde ciddi derecede, 2 gözde ise orta derecede ptozis mevcuttu. Cerrahi girişim 24 gözde primer, geçirilmiş pitozis ameliyatı tanımlanan 12 gözde ise sekonder olarak uygulandı. Pitozis 7 olguda çift taraflı, 22 olguda tek taraflıydı. Frontal askılama için 12 gözde silikon çubuk, 24 gözde otojen fasya lata kullanıldı. Silikon çubuk kullanılan olguların yaşları 9 ay – 12 yıl ( ort 5.6 yıl ), otojen fasya lata kullanılan olguların yaşları 4 yıl – 28 yıl ( ort 12.2 yıl ) arasındaydı. Her iki grupdaki olgular ortalama 16.4 ay izlendi. İzleme süresi sonunda silikon kullanılan 12 gözün 10' unda ( % 83.3 ) tatminkar sonuç alınırken, 2' sinde ( % 16.7 ) ptozisde yineleme gözlendi. İki olguda revizyon gerekli oldu. Otojen fasya lata kullanılan 24 gözün 22' sinde ( % 91.7 ) tatminkar sonuç alındı. İzleme süresinde 24 gözün hiçbirinde pitozisde yineleme, enfeksiyon veya granulom oluşumu gözlenmedi. Pitozisde yineleme açısından yapılan karşılaştırmada iki grup arasındaki fark anlamlı bulunurken (Otojen fasya lata grubunda %0 iken silikon çubuk grubunda % 16, p < 0.05 ), diğer parametreler ( revizyon gerektiren yetersiz ve aşırı düzelme, enfeksiyon, keratopati ) açısından yapılan karşılaştırmada iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç: 3 yaşın üzerinde; potansiyel olarak kalıcı etki sağlaması nedeniyle frontal askılama cerrahisinde otojen fasya lata, 3 yaşın altında; geçici amaçla ve bakış kısıtlılığı bulunan seçilmiş durumlarda ise güvenli olması nedeniyle silikon çubuğu birinci seçenek olarak düşünebilir kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Ptosis is a condition that can cause serious aesthetic problems in addition to eyelid dysfunction. After determining the type and degree of ptosis, the most appropriate surgery for correction is planned. Levator function is the most important criteria in planning surgery. Müller muscle surgery can be performed in cases with mild ptosis and good levator function , however , in moderate and severe ptosis cases with good levator function levator aponeurosis surgery is more appropriate. In moderate to severe cases with no or very weak levator function to elevate the upper eyelid, the frontal suspension surgery using organic or inorganic materials can be performed. In this study, we compared the results and complications in patients with ptosis who had frontal suspension surgery using silicone rod or autogenous fascia lata in Ankara Training and Research Hospital Eye Clinic between the years of 1999 and 2003. Material and methods: Between December 1999 and April 2003, 29 patients ( 36 eyes ) underwent frontal suspension surgery. Complete eye examination was performed in all patients prior to the surgery. The amount of ptosis, levator function and eye movements were evaluated in addition to routine eye examination. In patients with weak Bell's phenomenon and difficulty in upgaze (III . Nerve palsy, congenital fibrosis syndrome ) and in patients under the age of 3, silicon rod and in patients over the age of 3, autogenous fascia lata was chosen as a priority. In evaluating the results of frontal suspension surgery; the satisfactory result in unilateral cases was defined as the final eyelid magrin which is equal to or 1-2 mm lower than the fellow eyelid margin and in bilateral cases the satisfactory result was defined as eyelid margin covering the upper limbus not more than 3 mm. Three mm or more ptosis was accepted insufficient correction and had revision surgery in early period (within the first postoperative week ). The lid retraction 2-3 mm or more was defined as over-correction. The results of both groups were compared in terms of recurrent ptosis, insufficient improvement, over-correction, infection and keratitis. Results: In this study, 29 patients ( 36 eyes ) aged 9 months to 28 years (mean 9.7 years) who had underwent frontal suspension surgery were included. Twenty two patients ( 26 eyes ) had simple congenital dystrophic ( myogenic ) ptosis, 2 patients ( 2 eyes) III. nerve palsy,2 patients ( 4 eyes) blepharophimosis syndrome, 2 patients (3 eyes) with congenital fibrosis of the extraocular muscles syndrome,1 patient (1 eye ) had traumatic ptosis. In all cases, the levator muscle function was poor (0 - 4 mm ) and 34 eyes had severe and 2 eyes had moderate ptosis. In 24 cases, the surgical procedure was primary and in 12 eyes who had previous eyelid surger , the surgical procedure was secondary. Ptosis was bilateral in 7 patients and unilateral in 22 patients. Silicone rod was used 12 eyes and autogenous fascia lata was used in 24 eyes for frontal suspension. The mean age of the patients in silicon rod group was 5.6 years (range 9 months to 12 years) and the mean age of the patients in autogenous fascia lata group was 12.2 years (range 4 years to 28 years). The mean follow-up period was 16.4 months for all cases. At the end of the follow-up period ,10 eyes out of 12 eyes (83.3% ) in which silicon rod was used had satisfactory results , while the 2 patients ( 16.7 %) showed residual ptosis and revision surgery was required in these two cases. Of 24 eyes in which autogenous fascia lata was used 22 eyes (91.7%) had satisfactory results. None of the 24 eyes had recurrence, infection or granuloma formation during the follow-up period. In terms of recurrence in ptosis, there was a significant difference between the groups ( 0% in the autogenous fascia lata group vs. 16% in the silicon rod, p < 0.05) and in terms of other parameters ( insufficient or overcorrection requiring revision, infections, keratopathy) there were no statistically significant differences between the groups. Conclusion: Over the age of 3 years, because of providing a potentially long-lasting effect we suggest the use of autogenous fascia lata in frontal suspension surgery. Under the age of 3 years, for temporary purposes and in selected cases with motility limitations, silicon rod can be suggested in frontal suspension surgery as the first option because of the safety issues.