Blefaropitoziste maksimal levator rezeksiyonu sonuçlarımız
The results of maximally levator resection in our blepharopitozis cases
  1. Tez No: 266721
  2. Yazar: SELAHATTİN BALSAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S.UĞUR KEKLİKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: kötü levator fonksiyonu olan blefaroptozis olgularda maksimal levator rezeksiyonu cerrahisi sonuçlarını değerlendirmekMateryal metod: Ocak 2009 ? Aralık 2009 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde kötü levator fonksiyonlu 20 olgunun 22 gözüne anterior yaklaşımla maksimal levator rezeksiyonu uygulandı. Tüm olgularda operasyona başlamadan kapak kıvrımı işaretlendi, intraoperatif kanamanın minimal olması ve do kuların daha iyi diseke edilebilmesi için insizyon bölgesine % 2'lik lidokain enjekte edildi ve 7 dakika beklendi. Postoperatif iyi bir kapak kıvrımı elde edebilm için cilt kapatılırken kapağın orta, nazal ve temporalinden sırasıyla alt cilt kesi dudağı, orbiküler kas, levator aponörozu ve üst cilt kesi dudağından geçilmek üzere dört adet sütür kondu.Bulgular: 18 olgunun 20 gözünde (%91) başarılı sonuçlar elde edildi. Hiçbir oguda postoperatif kapak kıvrım asimetrisi izlenmedi, 3 aydan 1 yıla kadar yapılan takiplerde bu olgularda herhangi bir komplikasyona rastlanmadı. Başarısız sonuçlar elde edilen 2 olgunun levator fonksiyonu çok kötüydü (2mm), bu 2 olguya 6 ay sonra silikon rod ile frontal askılama cerrahisi uygulandı.Sonuç: maksimal levator rezeksiyonu kötü levator fonksiyonu olan tek taraflı blefaro ptozis olgularında başarılı anatomik ve kozmetik sonuçlar veren etkili ve güvenli bir cerrahi tedavi yöntemi olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose:To indicate the results of maximal levator resection of blepharoptosis with poor levator function.Methods:Twenty two eyes of 20 patients with poor levator function were underwent maximal levator resection by anterior dissection at Dicle University Medical Faculty Eye Department from January 2009 to December 2009.Before surgery lid margin were pointed in all cases,%2 lidocain was injected to the incision area and waited 7 minutes for reduce bleeding and facilitate dissection of tissues.To gain good eye margin we closed skin in orderly medial ,nasal and temporal part of lid with 4 sutures.Lower part of skin were sutured to orbicularis muscle,levator aponeurosis and then they were sutured to uper part of skin.Results:Twenty eyes of 18 patients(%91) we got good results.Postoperative lid margin assimetry was not seen non of our patients.At follow-up time from 3 months to 1 year no complication was seen.Two patients with failure results had very poor levator function(2mm) ,6 months later frontalis suspension with silicon rod was applied these two patients.Conclusion:Maximal levator resection is effective and safety surgery which has good anatomical and cosmetic results in patients with unilateral blepharopitosis with poor levator function.